Başlık* - Şair

10 mesaj
 1420
(!) Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevaplayamazsınız.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Nejmi Atila
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 12
Beğenildi : 14
*Şairi tarafından silinmesi istendi.
Düzenlendi (17 Kas 2022, 22.03)(1)
Alınan beğeniler 2
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
#2 ·
Ad Soyad: Hüseyin Çankaya
Beğendi : 17
Beğenildi : 19
Bir meramı daha edebî anlatmanın yoludur şiir. Bir şiirde kafiye, sanat, asonans gibi unsurlar zayıfsa onun sade bir nesirden tek farkı alt alta yazılmasıdır.
Ne yazık ki bu şiirde de bunu gördüm.
Mesela "Doğaya ise yeniden diriliş gücü" ifadesinde doğayı ölen ve yeniden dirilecek bir insana benzetebilirdiniz.
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 810
Beğenildi : 773
@Refîk Bey'in de dikkat ettiği üzere şiir konuşma üslubunca ve ancak sesin himmetine sığınarak yazıldığı bir merhalede. Oysa şiir bir yazıdır ve yazıdan da ayrı olarak kendi üslubuna sahiptir; o halde, yazının kudretini şiirin üslubu ile kullanmak icap eder.

Ben yine de başta bu şiir olmak üzere hemen her şiirin üzerine teksif ederek aynı konuda daha sağlam yazılabileceğini düşünüyorum. Bu illa manası sokaktaki adamın bilmediği kelimeleri kullanmak demek değil, amacınız sokaktaki insan ise elbette onların anlayacağı gibi yazacaksınız, dahası başka sebeplerle de olur. Lakin burada üslubun konuşmadan çıkıp yazı, yazıdan da çıkıp şiir olması gerek. Yanlış anlamayın bunların şiirinizde olmadığını söylemiyorum, sadece nezdimde zayıf. Diğer yandan manasının da bu nevde daha kuvvetli verilebileceği aşikar.

Kaleminize sağlık, şiiriniz daim olsun ve iştirakiniz daim.
Alınan beğeniler 1
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Amatörce denemelerde bulunduğum bazı şiirlerimi bu forumda paylaşmak isteğim adeta sönümlenmiş durumda. Henüz 2 şiir paylaştım ama Refik beyden gelen acımasız eleştiriler bana ağır gelmeye başladı. Şiir bir duygu işidir, bir kalıba bir şablona uydurmak uygun bir yaklaşım olarak gelmiyor bana. Malumunuz Aruz vezni, hece vezni ve kafiyenin vaz geçilmez olduğu dönemler geride kalmıştır. Hatta bazı şairler ölümüne serbest vezin şiiri savunur ve kafiyeye de takılmazlar. Elbette ben kendimi kafiyesiz serbest vezinle şiir yazmış üstadlarla bir tutmuyorum, ama içimde hissettiğim duygularıma göre zaman zaman kafiyeli zaman zaman kafiyesiz denemelerde bulunuyorum. Bende kafiyenin şiire ahenk ve ses güzelliği kattığına inananlardan olmakla birlikte kafiyesiz güzel şiir de yazılabileceğine inanıyorum, en azından cesaret edip yazmayı deniyorum. Mesela Nazım Hikmetin Tahirle Zühre Meselesi şiirini çok severim.

Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da
hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil,
bütün iş Tahirle Zühre olabilmekte
yani yürekte.
...

Ne demek lazım şimdi nesirden oluşan dizeleri alt alta dizmiş mi demeliyiz. Orhan Velinin duygularını kattığı şu şehir tasvirine ne demeliyiz kafiye yok diye acımasızca eleştirmeli miyiz?

Aslında emek verilen her şey kıymetlidir, takdire değer. Elbette eleştiri insanın çizgisini daha iyi bir noktaya taşımasında etkilidir ancak faydalı olmasının bir şartı da kırıcı olmadan doğruları hissettirmek ve en sonunda cesaret vermek değil midir? En azından bu forum bu amaca hizmet için değil mi, yoksa her biri son derece ustalaşmış edebiyatçıların boy gösterdiği bir alan ise bizim burada işimiz yok demektir. Görüyorum ki Halil beyde şiirlerimi okuyup görüşlerini yazmış, ama onun yaklaşımı bambaşka, daha yapıcı ve cesaretlendirici, ve en önemlisi kimi yerde takdir edici...
Alınan beğeniler 2
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Açıkçası benim de eleştirilerim kimilerine çok sert gelebiliyor, hatta bazısı küsüp gidiyor. Lakin ilk başlarda daha sert olsa da eleştirilerimi zamanda yumuşatmağa ve sevdirmeğe çalıştım. Dahası hep şiirin basit bir hissiyattan çok, bununla birlikte üzerine düşünülecek bir şey olduğunu vurgulayarak düşünmeğe teşvike çalıştım. Bununla birlikte her yapılan eleştiri çok kıymetlidir ve TC kanunları ile forum kaidelerine aykırı değilse kabul bulunur. Sizden asla pes etmemenizi dilerim. Buranın kıymetini bilerek keyfini çıkarmalıyız.

Diğer yandan forumda şiir bahsi bu vaziyete kendiliğinden geldi. Bir nevi O Belde burada kendi yolunu çizdi. Hatta ben çok defa başka istikamet de çizmeğe çalıştımsa da galiba en çok katkıyı ben yaptım. Gerçi bundan memnunum.

@Refîk Bey'in eleştirisinde kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum, belki fazla icazca eleştirmek yerine mevzuu açmalıydı.

Orhan Veli ve Nazım Hikmet'in bazı güzel şiirlerinin olduğunu kabul etsem de bu insanlar şiiri propaganda aracı olarak kullanmak gayesiyle sokak ağzına, sokak seviyesine ve üslubuna çektikleri dikkate alındığında da pek çok hezeyanını da saymak mümkün. Kopya içerik oluşmaması için alıntılarınızı daralttım.

Serbest şiirde ahenk unsurları daha az olduğu için belki şiiri şiir yapan üslup ve ahengi doğru ayarlamak için daha dar alanda çalışılmalıdır. Bu tutmazsa bu tarz yorumlar alınabilir. Tabi muhteva da çok mühimdir. Hatta serbest şiir için hayati de denilebilir. Çünkü vezne karşı unsurları azaldıkça zorlaşıyor. Dahası bence en büyük yanlış konuşurken çıkan sese ve ahenge kapılarak yazmaktır; bu olunca, dinliyormuş gibi okumak hususu ortaya çıkıyor.
Alınan beğeniler 1
#6 ·
Ad Soyad: Hüseyin Çankaya
Beğendi : 17
Beğenildi : 19
En başta belirtmeliyim ki kimseyi kırmak niyetinde değilim.

Hep birlikte şiiri bir meşgale olarak en zirveye taşıma arzusundayım. Bu şiiri güzelleştirmek manasında değil.

Futbol gibi şiiri de yaygın bir meşgale yapmak amacım. Herkes şiir konuşsun, yazsın, dinlesin, bestelesin, değerlendirsin isterim. Bunu yapanları da takdir ederim.

İşte Nejmi Bey tekrar söyleyeyim ki şiir yazmanız ve foruma iştirakiniz ve dahi şiirle ilgili ölçütleri değerlendirmeniz takdire şayan.

Hak verirsiniz ki benim de şiirin bende uyandırdığı izlenimi paylaşmaya ve şiiri "kendi ölçütlerime göre değerlendirmeye" hakkım var.

Bunu yaparken de şiirin güzel yanlarını da anlatma taraftarıyım.
Bunu anlatamadığım noktada ise mazur görülmeyi diliyorum ki bu tenkitkerde bulunurken değerlendirme aralığım pek kısa oluyor. Bu nedenle de tenkit pek sağlıklı olmayabiliyor. Halil Bey'in de dediği gibi meseleyi açamadım pek, kendisine de hüsn-ü zannından dolayı teşekkür ediyorum.

Tekrar şiirin içeriğine gelirsek 9 ve 10. mısranın fonetiği hoş. Şiirin genel itibariyle anlattığı zorluk bahsi zaten öyle bol sanatla da işlenmemeli. Ve bu da bir nevi bir fukaranın gözünden bakabilme yeteneğini haiz olduğunuzu kanıtlıyor. Yine şiirin içinde geçen aş, potin ayakkabı gibi kelimeler de aynı paralelde. Örneğin başka bir şair aş yerine yemek diyebilirdi.

Ölçüt bahsine gelirsek verilen örnekte zaten rediflerle hoş bir uyum söz konusu. Ben bu tür şeylerin hepsini gerek aruz olsun gerek her yerde kafiye yapmak olsun şart saymıyorum. Ama en azından bir kısmını kullanmayı şiiri şiir yapan şey olarak görüyorum.
Alınan beğeniler 3
Kullanıcı avatarı
#7 ·
Halil bey, Refik bey her ikinize de ilginiz için teşekkür ediyorum, Refik bey keşke burada yazdıklarınızı daha önceki eleştirinizde de yazmış olsaydınız, eleştirilmenin çoğu insanda etkisi olumsuz olur, hep mi kötü hiç mi iyi yaptığım bir şey yok mu diye kaygı duyar insan. Ama sonunda güzel ifadeler görmek eleştirinin etkisine katalizör etkisi yaparken karamsarlığı da alıp götürür. Selam ve saygılarıma
Alınan beğeniler 1
Kullanıcı avatarı
#8 ·
Natila06 yazdı: 17 Kas 2022, 10.09 eleştirilmenin çoğu insanda etkisi olumsuz olur, hep mi kötü hiç mi iyi yaptığım bir şey yok mu diye kaygı duyar insan. Ama
Ben buna tam olarak katılamıyorum. Çünkü elbette her şiir eleştirilebilir. Her şiir mükemmel olmayabilir, dahası güzellik de şahsidir. Dahası burada gaye şiirleri eleştirmek, her yönden eleştirmek ve eksik yönlerini dile getirerek şairin ve umumi olarak şiirimize katkı sağlamak. Bunu yaparken de sadece bir kısme yetki veriliyor gibi bir şey yok. Umumi bir katılım söz konusu.

Bir ara birisi vardı. Benim eleştirilerime dayanamayıp her şiirin de elestirilemeyeceğini söyleyip bazı ithamlarda bulunup burayı terk etmişti.
Alınan beğeniler 1
Kullanıcı avatarı
#9 ·
Ad Soyad: Canan Gocukçu
Beğendi : 135
Beğenildi : 36
Bence tartışılsın, kavga edilsin de bu şiir için olsun. Belki de burayı diğerlerinden ayıran en temel faktör de bu. Ayrıca @Natila06 Bey, kaleminize sağlık.
Alınan beğeniler 1
Kullanıcı avatarı
#10 ·
Ad Soyad: Busenur SEZER
X (namıdiğer Twitter): busezerrr
Beğendi : 155
Beğenildi : 143
Nejmi bey öncelikle kaleminize sağlık.

Şiiri kuvvetli yapan şey bana göre imgedir. İmge bazen kelamda bazen de manada kendini gösterir. Bir başkasına göre kafiye redif vs. olabilir herkesin görüşlerine içtenlikle saygı duyuyorum. Çeşitli varyasyonlardan bahsetmek mümkün, bunu çok kişisel buluyorum. Örneğin dörtlükler halinde şiirler yazmaktan zevk almadığım halde okuyunca içinde kaybolduğum müthiş dörtlükler de okudum.

Şiirinizi daha kuvvetli yapacak olan şey benim fikrimce daha güçlü cümleler. Kendi şiirimi de kuvvetli görmüyorum, yol herkes için farklı uzunlukta. Şuna inanıyorum, eğer içimizden biri kar demeden karı anlatabilseydi ve bu şiir içimizde bir keşif hissi yaratsaydı hatta mana ve kelimeler yönünden de bir ahenk hissetseydik kesinlikle yazılmış en güzel kar şiiri olurdu. Ben henüz başaramadım. :)

Şiiriniz daim olsun.
Alınan beğeniler 1
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Kilitli
Paylaş: