2 mesaj
 281
"Türkçe bir kuş dili olmadığı için bir Türk dili yok, koskoca bir Türk lisanı vardır!"
Cevapla
Kullanıcı avatarı
halilesen
Halil ESEN

Doğrulanmış
Bu profil, orijinal olup gerçek bir kimseyi temsil etmektedir.
#1 ·
Mesajlar: 1408
Kayıt: 11 Haz 2020, 16.22
Ad Soyad: Halil ESEN
Cinsiyet: Bay
Konum: Bursa
Profil: Doğrulandı
İrtibat:
Bu sorunun karşıma çıkması hatırıma ilkokul öğretmenimin herkesin isimlerinin manasını öğrenmesi için birkaç dersi meşgul ettiği zamanları getirdi. Hatırlıyorum da heyecanlıydı ve bizi de heyecanlandırıyordu. Kendisi büyük ihtimalle buradan bihaberdir, fakat yine de selam ederim.

Bu başlıkta serlevhada ifade edildiği üzere herkes ismi hakkında yazsın. Bakalım neler öğreneceğiz. Diğer yandan bilmeyenler için de kıymetli bir araştırma fırsatı vermiş oluruz. Ben başlıyorum.

İsmim Halil. Manası gerçek dost, samimi dost, kısaca dost; dahası Allah dostu olarak da geçiyor. Bakınca, harici manalara da geliyor, sadık gibi; sadık dost. İlk zamanlarımda şiirlerimde Dost mahlasını kullandığım oluyordu, lakin isim soy isim yazmağı daha çok seviyorum. Halil, Arapça kökenli, lakin Araplar h'yi, Latin harfleriyle yazılamayan bir şekilde, hırıltılı h olarak okur ki şudur: خ . Türkçe fonetiğinde bu tarz bir hırıltı kullanmıyoruz. Resmi imzamda Latin harflerini kullanırken edebi imzamda eski yazımızı kullandığımdan ve Arapça kelimeler orijinalleri gibi yazıldığından Türkçe yazarken ismim orijinali ile yazılır: خلیل .
Beldemize daha yakın olmak için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilTamam
Kullanıcı avatarı
acimatriyarka
Gizem Çetin
#2 ·
Mesajlar: 33
Kayıt: 22 Ağu 2020, 15.34
Ad Soyad: Gizem Çetin
Cinsiyet: Bayan
Konum: Konya
Profil: Doğrulanmadı
Gizem.

Gizlenen şey. Sır, esrar.

Soyadımla birlikte bir bütün oluşturmasını seviyorum. Soyadım da Çetin'dir, ikisi birleşince "çetin sır, çözülmesi zor esrar" gibi bir anlama geliyor. O kadar gizemli olduğumu sanmıyorum ama... 🙂
Cevapla
Paylaş:
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Son mesaj