7 mesaj
 1170
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Muharrem DELİBAŞ
Profil: Doğrulandı
Beğendi : 326
Beğenildi : 285
“Hapseden güzelliğin
Hak’tan eşsiz armağan
Haritasın kalbimde
Dört mevsim hüzün yağan”

Gösterip ahsen gülü
Verdin aşk dolu gönlü
Tüm kâinatın özü
Etrafında dönmekniş

Ne istersin ki benden
Aklımı sürgün eden
Aşka düşürdün neden
İşim yanıp sönmekmiş

Nişan verip aşığa
Girersin bin kılığa
Ruh kalıba mı sığa
Gönüllü aldanmakmış

Başka başka yüzlerde
Yüzdürürsün gözlerde
Derdim derin sözlerde
Her an seni anmakmış

Hayrani sözün gömü
Boşa geçirdin ömrü
Yârin verdiği mührü
Kendin sanıp kanmakmış

Muharrem Delibaş
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
Muharrem hocam yine çok güzel bir şiir sundunuz bizlere .
Selam ile dua ile yüreğinize sağlık .
Kaleminiz daim olsun .SAYGILAR.)
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Semra Hanım, iltifatınız için teşekkür ederim. Biraz da şiirin sağını solunu daha da olgun kılacak düşünceler, eleştiriler olsa çok sevineceğim.
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
Şiirinizin akışı gayet dozunda ve güzel.
Şiirlerin fazla detayına girmiyorum sayın hocam .
Böyle iyi böyle güzel.
Sanırım az ve öz tatında yorum yapıyorum .
Fazlası beni aşıyor.
Teşekkür ederim .
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Ad Soyad: Seyital BAYKAL
Beğendi : 98
Beğenildi : 193
Muharrem Hocam selamlar. Şiirinizi okurken sanki bu şiiri daha önce okumuşum gibi hissettim. Nasıl söylesem bilemiyorum. İnşallah beni yanlış anlamazsınız. Eleştiri yaparken karşı tarafı incitmekten çok korkarım. Sizin geniş bir şiir okuma alanına ve bu konuda engin bir bilgi birikimine sahip olduğunuz yazdığınız şiirlerde kendini gösteriyor. Şiirinizin kalıbı ve ifade tarzları sanki şiirinizi sınırlandırmış gibi. Bu nedenle şiirinizde duyguların etkisi belli bir nokta kalmış. Bu şiiri, siz daha iyi bilirsiniz değerli hocam alıp eski edebiyat kitapları veya şiir antolojilerinin arasına koysanız hiç de sırıtmaz. lakin şiirde naçizane benim aradığım daha farklı söyleyişler ve kalbin derununa dokunuşlar ve duygunun karşı tarafa geçerek okuyanı etkilemesi. Sürçü lisan ettimse af ola. Saygı, selam ve hürmetle...
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 776
yusuf yazdı: 15 Ara 2022, 00.51 İnşallah beni yanlış anlamazsınız. Eleştiri yaparken karşı tarafı incitmekten çok korkarım.
Burada herkes şiirinin her türlü şekilde eleştirileceğini yeri geldiğinde övüleceğini ve yerileceğini kabul ederek paylaşımda bulunuyor. Dahası bunu şiir paylaşım kurallarında altı çizgili ve kalın bir şekilde anlattık:

"...eğer eleştiri kaldıramıyorsanız lütfen şiirinizi paylaşmayınız. Beğenen de beğenmeyen de şiirinize yorum yapmak hürriyetine sahiptir."

Ben burada dünyanın en iyi şairinin kendisi, dünyanın en güzel şiirlerinin de kendi yazdığı sanan birçok kimse gördüm. Eleştirilmek onları şoka uğratıyor. Gerçekten şaşırıyorlar. :) Lakin buranın, yani beldemizdeki şiir forumumun da gayesi bu zaten. Belki artık hiçe yakın olan edebi münakaşayı devam ettirmek...

Muharrem Bey, şiirinizi İnşallah daha geniş geniş zamanda foruma alakamı arttırdığım zaman yorumlayacağım.
Kullanıcı avatarı
#7 ·
yusuf yazdı: 15 Ara 2022, 00.51 Muharrem Hocam selamlar. Şiirinizi okurken sanki bu şiiri daha önce okumuşum gibi hissettim. Nasıl söylesem bilemiyorum. İnşallah beni yanlış anlamazsınız. Eleştiri yaparken karşı tarafı incitmekten çok korkarım. Sizin geniş bir şiir okuma alanına ve bu konuda engin bir bilgi birikimine sahip olduğunuz yazdığınız şiirlerde kendini gösteriyor. Şiirinizin kalıbı ve ifade tarzları sanki şiirinizi sınırlandırmış gibi. Bu nedenle şiirinizde duyguların etkisi belli bir nokta kalmış. Bu şiiri, siz daha iyi bilirsiniz değerli hocam alıp eski edebiyat kitapları veya şiir antolojilerinin arasına koysanız hiç de sırıtmaz. lakin şiirde naçizane benim aradığım daha farklı söyleyişler ve kalbin derununa dokunuşlar ve duygunun karşı tarafa geçerek okuyanı etkilemesi. Sürçü lisan ettimse af ola. Saygı, selam ve hürmetle...
Yusuf Bey, siteye birkaç gün girmediğim için yorumunuzu yeni okuyabildim. Çok naziksiniz. Halil Bey'in de vurguladığı gibi her türlü eleştiri bu forumun kalitesini artırır. Şahsen övgüler -herkesin olduğu gibi- hoşuma gitse de eleştiriler benim için daha önemli. Sizin ve diğer yorumlayan arkadaşların sayesinde eksiğimi gediğimi görme ve giderme şansı bulabilirim. Şiirde mükemmeliyet ya da en zirve çok nadir şairlerde görülür; insan elinden çıkan ve duygu ağırlıklı olarak dille vücut bulan şiiri, şiire kafa yoran ve şiirden anlayan erbabın ikmali doğaldır. Bu veçhile övgüleriniz kadar kıymetli eleştirileriniz başımın tacıdır.
Bu şiiri önce birkaç dize serbest şiir tarzında kaleme almıştım. Daha sonra heceye çevirdim. Tasavvufi bir hava katarak Yunus Emre' gibi yazmak istedim. Sanırım onun hayatını, dönemini ve iklimini yaşamadan o kaliteyi, özü, derinliği,akıcılığı ve duruluğu bulmak çok zor. Onun için bu şiirde bir-iki dörtlük dışında böyle kuruluk ve sığlık kalıyor. Muhabbetle.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: