3 mesaj
 1005
1
Forum kuralları
Hikaye Paylaşma Kaideleri
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
Sizlere anlatacağım bu hikaye bir başarı öyküsüdür.

Benim adım Filoya 71 yaşındayım. Bundan tam 41 yıl önceydi o zamanlar Venedik te yalnız yaşıyordum. Küçük bir barda garson olarak çalışıyor hayata tutunmaya çalışıyordum.

Bir gece çalıştığım bara, benimde tutkuyla hayranı olduğum. Venedik in ünlü modacısı Madam Barones geldi. Gözlerime inanamadım rüyamı görüyordum. Bir masaya oturdu içmek için benden bir kahve istedi kahvesini ikram ettim.

Madam Barones masada kahvesini yudumluyor ve bazı çizimler yapıyordu.

Madamın kahvesinin bittiğini gördüm yanına gittim başka bir isteğinin olup olmadığını sorduğumda. Bana yapmış olduğu çizimleri gösterdi ve hangisinin güzel olduğunu sordu. Ben de şu güzel dedim gözlerimin içine baktı. Çantasından kartını çıkardı bana uzattı ve bana dedi ki " o ağzındaki sakızı at yarın sabah benim yanıma gel işe başla."

Hayat gerçekten de sürprizlerle doluydu.

Böylelikle otuz yaşımda moda sektörüne atıldım.

Madam Barones in moda evlerinden birinde çalışmanın mutluluğu içerisindeydim. Ayrıca Madamın fikir danışmanı da oldum.

Çok güzel günlerdi Madam Barones in Moda evlerinin adı bilindiği üzere
( Barones in Modası) gerçi ismi hiç değişmedi. O dönemlerde her yıl düzenlenen bahar yıldızları haftasında ödül plaketi alıyorduk.

Katılım yaptığımız defilelerde tüm alkışları topluyorduk ve moda dergilerinde kapak sayfalarında boy gösteriyorduk.

Madam Barones rakiplerinden her zaman en üst seviyelerdeydi yıkılmaz bir kral lığa sahipti .Modanın taçsız kraliçe siydi o bir ikondu o halen bir ikon.

Zaman hızlı geçti tam 20 yıl .

Madamın tek kızı Beti Amerika da yaşıyordu. Heykeltıraşlık yapan Beti annesinin ışıltılı hayatından uzak sade bir hayatı seçmişti .Yılda bir kez Venedik e gelir on gün kalır giderdi.

Madam Barones amansız bir hastalığa yakalandı son dönemlerini yaşıyordu.

Kızına haber verdim genç Beti Venedik e geldi ve bir daha da hiç dönmedi.

O günleri hatırladıkça halen çok fazlaca hüzünlenir üzülür ağlarım.

İnsan yazılmış olan kaderinden kaçamazmış tıpkı Beti nin yazılmış kaderinden kaçamadığı gibi.

Beti henüz çok gençti 21 yaşında idi modanın m sinden bile anlamazdı ki.

Hepimiz zor bir süreçten geçiyorduk Madam Barones vefat etmeden önce vasiyetini beyan etti. Moda evlerindeki tüm yetkisini kızına devretti. Barones in Modası devam etmeliydi ama nasıl?

Beti bu külfetli görevin altından kalkamayacağını düşündü vaz geçmeyi bile denedi. Fakat ben Beti den hiçbir zaman vaz geçmedim yeni bir Barones yaratmaya karar verdim. Genç Beti yi yeniden tasarladım kolay olmadı bahar yıldızları haftasına az bir süre kalmıştı.

Defileye katılımımızın olup olmayacağı basında medyada merak konusu olmuştu. Beti basına katılım yapılacağını açıklamıştı çok şaşırmıştım, henüz hiç bir tasarımımız yoktu. Beti ye neden böyle bir açıklama yaptığını sorduğumda annesinin kızı olduğunu anlamıştım bana "uyumak yok "dedi.

Bu sözden sonra Beti nin kararlılığını anladım Madamın bana emanet olarak bıraktığı günlüğünü kızına verdim .

Beti günlüğü okudu annesinin bu işe ilk başladığında kumaş alacak parası olmadığı içi. Çok sevdiği uzun saçlarını kesip satmak zorunda kaldığını öğrenince duygulandı ağladı. Annesinin Beti ye bir de notu vardı Madam Barones kızına geriye son 100 yılın daha moda çizimlerini bırakmıştı.

Bu inanılmazdı.

Ve her yıl bahar yıldızları haftalarına hep katıldık. Beti annesinin adına plaketler de aldı dediğim gibi moda evlerinin ismi hiç değişmedi. Beti annesinin bıraktığı çizimleri daha da taçlandırdı.

Ben yaşlandım emekli oldum köşeme çekildim. Barones in Modası halen dimdik ayakta durmaktadır...

Semra Eroğlu
Düzenlendi (13 Eki 2022, 17.37)(4)
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Mehmet Aluç
X (namıdiğer Twitter): mehmetaluc06
Beğendi : 2
Beğenildi : 10
Çabasız emek harcanmadan başarı olmuyor bir şeyler vermek gerekir ki başarıya ulaşılsın,emeğinize gönlünüze sağlık bu başarı hikayesini zevkle okudum selamlarımla
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
Teşekkür ederim efendim saygılar sunarım .....
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: