Kitap Kapağı, Mizanpajı ve Editörlüğü Yapılır!

6 mesaj
 1172
Kullanıcı avatarı
halilesen
Halil ESEN

Doğrulanmış
Bu profil, orijinal olup gerçek bir kimseyi temsil etmektedir.
Yönetici
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
İrtibat:

#1 ·

Eğer doğrudan yayıncılık veya kitap kapağı, mizanpajı ve editörlüğünü size bırakan bir yayımevinden kitap çıkaracaksanız, dahası InDesign ve Illustrator gibi programlar için teknik bilginiz yoksa, belki daha mühimi editörlüğe ihtiyacınız varsa mecburen ajanslara başvuracaksınız. Sizlerden binlerce lira isteyebilir, bunun yanında aynı anda birçok işle birlikte uğraştıkları için de yarım yamak bir iş yapabilirler. Ben daha uygun bir fiyata bu hizmetleri sağlayabilirim.

Editörlük ile bahse girmem lazım gelirse beni forumda takip ediyorsanız veya yazılarımı okumuşsanız Türkçe konusunda hakimiyet ve hassasiyetimi fark etmiş olmalısınız. Bu hassaslık sadece imla kaidelerinden ibaret değildir. Zaten imlayı mükerrer bir şekilde kullandığımdan farkında olmadan riayet ediyorum. Dahası okuduğum metinlerde imha hatası bulunduğunda da ister istemez gözüme çarpıyor.

Kitabın kapak ve iç sayfaların düzeni manasındaki mizanpaj ise esasında iyi bir bilgisayar kullanım bilgisine ihtiyaç duyar. Ben buna aşinayım. Bilmediklerimi de, neyi bilmediğimi bildiğim için, öğrenmem güç olmuyor. Dahası aşırı profesyonel ve üst düzey bir grafik tasarım becerisine sahip olmadığımı, lakin istediğim hemen her şeyi yapabildiğimi de eklemem gerekir. Sizi bilmem ama ben daha sade ve zarif kapak tasarımlarından yanayım.

Bir de kapak ve mizanpaj yapımında gerekli programları kullanabilmek için Adobe'ye abone olurum. Eğer hususi bir izniniz yoksa telif hakkı bulunmayan ve umama açık resimleri kullanabiliriz; güzel kaynaklar var. Yani herhangi bir yasadışı veya korsan kullanım söz konusu değil; zaten beni tanıyanlar kosana karşı ne tür bir tavır takındığımı ve buna katiyen karşı olduğumu bilirler.

En mühimi de bu süreci sizinle işbirliği içerisinde, karşılıklı fikir alışverişiyle yapacak olmamdır.

Ücrete gelelim. Burada işin en zor kısmı -benim gibi Türkçeye takıntılı biri için bu daha zor oluyor- editörlüktür. Bu bapta 100 sayfaya kadar olan eserler için editörlük hizmeti 500 lira olarak düşünüyorum. Bu bence makul, dahası yaklaşık üç günlük asgari ücreti karşılayacak bir tutardır; kapak tasarımı ve mizanpaj için de yine buna peyk olarak bir yevmiyeye denk gelecek bir ücret belirledim. Şunu da eklemem gerekir ki kapak ve mizanpaj yapımında kullanacağım programların karşılığı olarak Adobe ücretini de buna ekliyorum.

Yani kısaca ücret tablosu şu şekilde oluyor:
  • Editörlük = 600₺
  • Kapak = 325₺
  • Mizanpaj: 325₺
  • Kapak + Mizanpaj = 650₺
  • Kapak + Mizanpaj + Editörlük = 1180₺
Ücretlere KDV dahildir.

Eğer yüz sayfadan fazla bir eser ise her elli sayfada 50 lira ücrete ek olaraktır. Ücretlerin önden alınacağını söyledikten sonra iş tamamlandığında da kitabınızı yapıklarımı bu bapta bir portföy olarak göstereceğim için kitabınızın sınırsız bir reklamı da yapılmış olacağını dile getirmek isterim.

İşin kabul edilip edilmeyeceği veya mühleti benim o anki vaziyetime göre değişebilir.

İletişime geçmek için forum üzerinden özel Mesaj gönderebilir veya posta@halilsn.com adresine e-posta yollayabilirsiniz; elbette bu başlığa cevap yazarak da ön konuşmada bulunabilirsiniz.
Ozan1217 beğendi.
Adhamdeva
Lale Sanem Şekercioğlu
☆☆
Ad Soyad: Lale Sanem Şekercioğlu
Profil: Doğrulanmadı
İrtibat:

#2 ·

Merhaba Halil Bey! Benim bir masalım var. Resimlendirilmesi ve kitap tasarımı gerekiyor. Dilbilgisi ve imla bilgime ben de güveniyorum ama siz bir inceleyin. Gerekirse editörlük için de teklif isteyebilirim. Size masalı nasıl göndereyim? Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ancak, şunu da belirtmem lazım. İkramiyelerimizin yatmasını bekliyoruz. Hemen haftaya çalışmaya başlayalım demem zor gözüküyor. Maddi durumum elverince başlayabiliriz. İyi haftasonları dilerim.
Kullanıcı avatarı
halilesen
Halil ESEN

Doğrulanmış
Yönetici
İrtibat:

#3 · Başlatan ·

Merhaba, resimlendirme konusunda bir ressam veya grafiker olmadığım için eğer temin edilebilirse yerleştirebilirim. Kitap kapağı ve mizanpaj ise dahildir. Gramerde ise fark etmişsinizdir biraz takıntılıyım, lakin titiz davranırım. Fiyatların diğerlerine göre düşük olmasının sebebi elbette bu konuda teksif etmeyişim, lakin yapabiliyor olmamdan ileri gelmektedir. Fiyatların önden alınmasının sebebi kullanacağım programların ücretini ödememden kaynaklanmaktadır, yapmak istediğinize göre alternatifini bulabilir miyim bilmiyorum. Dilerseniz ayrıntılar için özel mesaj gönderin.
Adhamdeva
Lale Sanem Şekercioğlu
☆☆
Ad Soyad: Lale Sanem Şekercioğlu
Profil: Doğrulanmadı
İrtibat:

#4 ·

Mailinizi yazın isterseniz Halil Bey. Özel mesaj nerden atılıyor bilemedim. Ya da siz bana özelden mail adresinizi yazın. Yarın masalı gönderirim, tekrar konuşuruz. Teşekkürler, iyi geceler.
Kullanıcı avatarı
halilesen
Halil ESEN

Doğrulanmış
Yönetici
İrtibat:

#5 · Başlatan ·

İlan metni ve hizmetin ücretleri güncellendi.
Kullanıcı avatarı
halilesen
Halil ESEN

Doğrulanmış
Yönetici
İrtibat:

#6 · Başlatan ·

Ücretlere KDV dahil edildi.
Paylaş: