12 mesaj
 2421
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 806
Beğenildi : 768
Şiiri herkes belki öyle böyle sever, lakin okumaz. Vaktinin darlığına inanır, okumaz; canı istemez, okumaz; yorgundur, okumaz... Lakin şiir insana ayrı bir dünya, ayrı bir zevk ve ahenk katar. Belki dünyayı başka bir pencereden, ruhun penceresinden görmesini sağlar. Lakin buna rağmen şiir en az okunan türlerden biridir. Roman veya hikaye gibi sürükleyici bulmayışından mı, yoksa kötü şiirleri görüp iğrendiğinden, belki anlamadığından mı bilinmez; sonuç: Okumaz.
İnsanlara şiiri, şiir okumağı nasıl sevdirebiliriz?
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
vildan
#2 ·
O kadar zor bir konu ki bilemiyorum.
#3 ·
Ad Soyad: Atahan Şule
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldeweb
Beğendi : 28
Beğenildi : 26
Benim fikrim bunun sebebinin gerçekten hissederek yazmamış olmaları. şiir yazan insan şiir iklimini anlar o hissiyata girer şiirden alacağını anlar sadece okuyup geçmez lakin şiir yazmayan insanlar bu iklime girmeden kelimelerin gücünü kafasında oturtmadan göz atmakta bu da şiir zevkini öldürmektedir
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Yani Peyami Safa Bey'in dediği gibi "...ellerine kalem yerine neşter verseydik daha az zararları dokunurdu."
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
Şiir okumak istemeyişlerinin bir çok sebebi olabilir kendilerince tabiki. Sevdirmek gereklidir şiirleri ama nasıl neler yapılabilir analiz etmelidir biraz da çaba sarf etmeli bu konuda kişilerden fikirler alınmalı. Mesela benden iki fikir gelebilir sizlere yazlık tişörtlerin üzerlerine aşıklar için aşk şiirlerinin baskısı basılsın güzel olmaz mı? Örnek ayrılık ihtiras öfke gibi mesela uzar da uzar şiirlerde konularda çok geniştir ... Ben hemen alırım valla giyerim de hatta hediye bile ederim sevdiklerime. Kapadokya'nın sıcak hava balonlarının üzerlerine de güzel şiirler yazılabilir etkileyici olur İnsanlar göz önünde olanı hep severler..
Kullanıcı avatarı
#6 ·
@Semram07 Hanım dediğiniz şey güzel bir fikir, aynı zamanda bir ticaret işi. Lakin şairinden izin almadan basalırsa suç işlenmiş olur ve kanunen yasak. Markalar bu telif ücreti ödememek için bunu pek yapmıyor olabilir. Lakin mesela ben kendi şiirlerimi bir gün dediğiniz şekilde bastırabilirim 🙃

Kaldı ki konuyla alakalı bunun zannedersem sosyal medya paylaşımlarından pek de ileri giden tarafı yok.
Kullanıcı avatarı
#7 ·
Öncelikle girişimciler markaları ikna etme çabasına gidebilirler fikri makul ve mantıklı bulanlar kabul ederler, şairler de şiirlerinin basılmasını isterler neden istemesinler ki? Şiirler göz ardı edildiği müddetçe kaderlerine terkedilmişlerdir.
Kullanıcı avatarı
#8 ·
Esasında her şair kendi tişörtünü dahi basabilir, bunun yapılabileceği bir düzüne site var. Lakin şairler telif haklarından vazgeçerek onun üzerinden başkasının para kazanmasını neden istesin ki?
Kullanıcı avatarı
#9 ·
Burada asıl amaç şiirleri sevdirmek basılan şiirlerin hangi şairlere ait olduğu tişörtlerde mevcut olacağına göre şair bir nevi kendi reklamını da yapmış olacak. Yüce Allah şaire o ilmi vermiş ilim paylaştıkça kutsaldır. Bundan yılar, yıllar önce beyaz eşyalar neden hep beyazlar bunun renklisini neden yapmıyorlar diye mızmızlanırdım ilk kırmızı çamaşır makinasını mağazanın vitrininde gördüğümde dediğim kelime şu oldu( sonunda nihayet yapabildiler)
Kullanıcı avatarı
#10 ·
Ad Soyad: Salih Melikoğlu
Beğendi : 32
Beğenildi : 55
Bence insanlar şiiri seviyorlar. Okumakta istiyorlar lakin okuyamıyorlar. Okuyamıyorlardan kastım, şiiri yazan kişiyle aynı duygu yoğunluğunu yakalayamıyorlar. Çok insan gördüm şiiri düz yazıdan farksız ve yanlış yerlerde, yanlış ses tonlarında okuyan, tabi bunlar peşpeşe eklenince, en güzel şiir dahi olsa beğenemiyor insan. Bunun için önce şiir nasıl okunur onun biraz üstünde durulması lazım. Öyleki şiir seslendirmelerinin çoğalması en azından insanların şiiri bir nebze daha fazla sevmesine yardımcı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
#11 ·
Ozan Bey, evvelki cevabımdan sonra ben de öyle düşünmüştüm, hatta anlayamamak korkusunu işin işine katmıştım.

Elbette bu tercihtir, lakin bence şiir dinlenmek değil, okunmak içindir. Dolayısıyla okumak konusunda bir eksiklik var. 2000 küsur senedir miras kalan şiirimizi eğitim sistemi bize öğretemiyorsa, zannedersem suçu şahıslarda aramamak lazımdır.
Kullanıcı avatarı
#12 ·
Ad Soyad: Salih Melikoğlu
Beğendi : 32
Beğenildi : 55
Şiir okumak içindir. Bu sözünüze katılıyorum Halil bey. Hatta şiir kitapları bir iki defa okunup rafta yerini alıp ömrünü tamamlamış bir roman yada hikaye kitabı değil, defalarca okunması gereken daimi baş ucu kitapları olmalıdır.

Çoğu insan, şiir kitaplarını boşa harcanan para diye görüyor. Çünkü bir romanı okumak bir haftayı bulurken şiir kitabı bir kaç saatte bitebiliyor. Halbuki bir mısranın içine gizlenmiş, sayfalar dolduracak o mânâyı görebilmek, belkide bir şiiri, bir kaç günde ancak anlayarak okumaya sebep olacaktır.

İnsanlar şiir okumayı, şiiri sevmeyi ve siirdeki mânâ kapısını aralamanın yolunu öğrenmeli. Bu ister dinlemekle, ister şiir konulu dizi, film veya belgesellerle olsun

Sonunda en büyük iş yine şaire düşüyor. Top sektirir gibi şiir yazmalı şair, hergün biraz daha ustalaşarak, katlanarak. Böylece kaliteli şiirlerde, insanı kendine daha çabuk çekecektir.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: