Cevapla
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Mesajlar: 1768
Kayıt: 11 Haz 2020, 16.22
Ad Soyad: Halil ESEN
Cinsiyet: Bay
Konum: Bursa
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 822
Beğenildi : 791
Bir kültür sanat, fikir ve edebiyat forumu O Belde olarak Türkçenin fakirleştirilmesi ve fakirleştirilmeğe devam etmesi hususunda farkındalık oluşturmak sebebiyle "Türkçenin Fakirleşmesi" konulu ödüllü bir makale müsabakası düzenlemekteyiz.

Müsabakaya katılmak için en az 750 kelimelik makalenizi O Belde'de Edebiyat > Lisaniyat forumunda paylaşmanız ve O Belde'yi sosyal medyada takip ediyor olmanız kafidir. Paylaşımların nasıl yapılacağı ve bilinmesi gereken tüm şartları ile bazı sorulara cevap bulmak için:


Bir kültür sanat, fikir ve edebiyat forumu O Belde olarak, Türkçenin fakirleşmesi ve fakirleştirilmeğe devam edilmesi hususunda farkındalık oluşturmak gayesi ile "Türkçenin Fakirleşmesi" konulu ödüllü bir makale müsabakası düzenlemekteyiz.

Makale Müsabakasına Nasıl Katılabilirim?
Katılım ücretsiz ve ödüllüdür. Yapmanız gereken eğer kayıtlı değilseniz O Belde'ye kaydolmak, "Edebiyat > Lisaniyat"" forumuna Yeni Başlık açarak makalenizi belirtilen şartlara uygun bir şekilde paylaşmak ve O Belde'yi sosyal medyada takip etmektir.

Müsabakanın Şartları Nelerdir?
1. Yaş ve milliyet sınırı yoktur, lakin kullanılan lisan pek tabiidir ki Türkçe olmalıdır.
2. Makaleler "Türkçenin Fakirleşmesi" mevzuu ile doğrudan veya dolaylı olarak alakalı olmalıdır.
3. Müsabaka için paylaşılan makalelerin dijital veya neşri olarak başka herhangi bir mecrada yayımlanmamış olmalıdır.
4. Makalelerinizi Lisaniyat forumunda yeni başlık açarak, başlık kısmına makalenizin ismi ve arasına tire ( - ) koyarak "Türkçenin Fakirleşmesi" yazdıktan sonra içerik kısmına eklediğiniz makalenizin sonuna da isim ve soy isminizi yazarak gönder butonuna tıklamalısınız. Kaynak belirtmek lazım gelirse makale sonuna, isim ve soy isminizden sonra listeleme yapabilirsiniz.
5. En fazla üç (3) makale ile katılım gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla makale paylaşımı yapabilirsiniz, fakat yarışma nezdinde ilk üç makaleniz dikkate alınır.
6. Müsabaka çerçevesinde değerlendirmemiz için makaleniz asgari 750 kelime olmalıdır.
7. Makale metniniz başka sitelere bağlantı içeremeyeceği gibi katın, italik, çizgili gibi biçimlendirmeler kullanılmamalıdır, düz metin olarak paylaşmalısınız.
8. Mahlas kullanmanız tavsiye edilmez. Eğer yine de kullanmak istiyorsanız isim ve soy isminizden önce yazabilirsiniz.
9. Katılımınızın tamamlanması için O Belde'yi Twitter (@obeldecom) veya Instagram'da (@obeldecom) takip etmelisiniz. Dahası bizim takip ettiğinizi doğrulayabilmemiz için lütfen forum profilinize sosyal medya hesaplarınızı girmeği unutmayınız.
10. Müsabakaya 27.02.2021 ile 15.06.2021 tarihlerinde paylaşılan makaleler katılabilir. Dahası müsabakanın geçerliliği en az 15 katılımcının mevcudiyeti iledir.
11. Size ait olmayan eserle müsabakaya katılamazsınız. Aksi hallerde meydana gelebilecek her türlü telif hakkı meselelerinde kanunlar önünde tek muhatap sizsinizdir.
12. Müsabakada ve O Belde forumlarında Türkiye Cumhuriyeti kanunları geçerlidir.
13. Bir forum sitesi olan O Belde'de paylaştığınız makaleler diğer üyeler tarafından yorumlanabilir, hakkında tartışılabilir ve hatta eleştirilebilir olduğu unutmayınız.
14. Jüri, kriterlerin tamamı saklı olmak üzere eserinizin muhtevasına, üslubuna ve varsa kaynak kullanımına göre çeşitli değerlendirmeler ile puanlama işlemini yapılacaktır.
15. O Belde müsabaka boyunca jüri üyelerini saklı tutar; jüri üyeleri ile yakınları müsabakaya katılamazlar.
16. Sonuçlar müsabakanın bitiminden sonra birkaç hafta içinde obelde.com'da duyurulur.

Müsabakaya katılarak yukarıdaki şartları kabul edersiniz ve O Belde bunları değiştirme hakkını saklı tutar.

Müsabakanın Ödülü Nedir?
Mükafat olarak müsabakanın birincisine ₺50 Kitapyurdu Hediye Kartı + 2 Aylık O Belde Premium Üyelik verilir. Ayrıca birinci gelen makale 3 ay boyunca başa sabitlenir, böylece daha fazla okunması sağlanır.

-----------------------
Bazı Sorulara Cevap
-----------------------

Müsabakaya katılmak için O Belde'ye kaydolmak zorunda mıyım?
Evet, yarışmaya katılım sağlamak için makalenizin forumda paylaşılması gerekir; dahası forumumuzda paylaşım ve diğer etkileşimler için kayıtlı olmalı ve giriş yapmış bulunmalısınız.

Makalemi nerede ve nasıl paylaşmam gerekiyor?
Şiirinizi "Edebiyat" kategorisindeki Lisaniyat forumundaki Yeni Başlık butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan başlık oluşturucu ile, Başlık kısmında Makalenizin serlevhasını, ardından tire koyarak "Türkçenin Fakirleşmesi" yazdıktan sonra içerik kısmına makalenizi ve sonuna isim ve soy isminizi ekleyip Gönder tuşuna basmanız ile paylaşımınız gerçekleşmiş olacaktır. Dahası yarışmanın sıhhatini korumak maksadıyla yarışma süresince makalenizi düzenleyemeyeceğinizi unutmayın. Bu sebeple paylaşmadan evvel ön izleyerek gerekli kontrollerinizi sağlayınız.

Kendi sitemde veya başka bir mecrada daha önceden paylaştığım makalem ile yarışmaya katılabilir miyim?
Hayır, katılamazsınız. Yukarıdaki şartlarda da belirttiğimiz üzere şiirleriniz başka mecralarda bulunmamalıdır. Çeşitli yöntemler ile bu kaideye aykırı hareket edenleri tespit etmemiz pek tabii mümkündür. Kaideye uymayan her paylaşımınızda üç hakkınızdan birini kaybedersiniz.

Makalemin çalınmasından korkuyorum. Bu sebeple katılmak konusunda endişeliyim. Makalemin emniyetini garanti ediyor musunuz?
Paylaştığınız eserin telif hakkı size aittir. Biz değil bizzat kanun ile eseriniz korunmaktadır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda da belirtildiği üzere umumi yerlerde mutad şekilde eser sahibi olarak tanıtılan kimse o eserin sahibi sayılır. O Belde olarak çeşitli düzenlemelerle eserinizi korumağa çalışırız. Lakin eserinizi sizden izinsiz bir şekilde kullanıldığını tespit ederseniz yüklü miktarda tazminat almanız için mahkeme karşısında veri tabanımızı sizi desteklemek için kullanmaktan çekinmeyeceğimizi unutmayın.

Üstelik O Belde, başta Google olmak üzere arama motorları tarafından hızlıca taranır ve dizine eklenir. Dahası hiç şüphesiz ki makalenizi Google aramalarından ulaşarak okuyanlar da olacaktır. Eserinizin size ait olduğunu açıkça (mutad bir şekilde) beyan etmiş olacaksınız ve telifinizi ispatlamak için elinizde pek çok kanıt bulunacaktır. Kısaca tekrar etmek lazım gelirse burada paylaştığınız her şeyin size ait olduğunu beyan etmiş sayılırsınız. Dahası eserinizin O Belde'de bulunması sizin açışınızdan herhangi bir zarar meydana getirmez. Aksine daha çok tanınmışlık elde ederek faydası bulunmaktadır.

Müsabakaya bir yakınım adına katılabilir miyim?
Hayır, izin vermiş olsalar dahi bu kesinlikle yasaktır. Hem forum kaidelerimiz hem de kanunen kabul edilemez ve aksi haller vuku bulursa O Belde hiçbir mesuliyet kabul etmez.

O Belde'de başka eserlerimi de paylaşabilir miyim?
Evet, paylaşabilirsiniz. Yarışma haricinde O Belde'de kurallarımıza uyduğunuz müddetçe istediğiniz kadar eserinizi paylaşarak okuyucularla buluşabilirsiniz.

Müsabakanın daha fazla duyulmasını sağlamak istiyorum. Sosyal medyada paylaşabileceğim görseller mevcut mudur?
Evet, mevcut. Şunlardır: [Kare 1] [Yatay 1]

Daha fazla soruya cevap bulabilmek namına buradaki duyuru başlığını kullanabilirsiniz.


Ayrıca yukarıdaki bağlantıyla ulaşacağınız sayfanın altında da ifade ettiğimiz üzere müsabaka ile alakalı sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz.

Saygılarımla.
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Mesajlar: 1768
Kayıt: 11 Haz 2020, 16.22
Ad Soyad: Halil ESEN
Cinsiyet: Bay
Konum: Bursa
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 822
Beğenildi : 791
Bugün 15 Haziran. Gün bitmek üzere ve şartlar mevcut katılım ile karşılanmamaktadır. Bu sebeple müsabaka, ilan edildiği üzere, birçok münevver gibi Türkçenin müdafaasını kendine vazife bilen Peyami Safa Bey'in ölüm yıl dönümünde, geçersiz bir şekilde bitmiştir.

Alakanız için teşekkür ederiz.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Cevapla
Paylaş:

  • Benzer Konular