1600 uygun sonuç bulundu

halilesen · Dün, 08.27
Hücre - Şevval Kopyan
Belki ben kaçırıyor olabilirim ama bir hikayeden çok bir anlatı, drama veya ismine ne deniliyorsa daha ok sahnede performans eşliğinde söylenecek cümleler gibi değil mi?
halilesen · Dün, 02.08
Koşul Neden Yanlıştır?
Medeniyet çok daha öncesine dayanıyor ama yanılmıyorsam bulunan en eski Türkçe metinler 1. yüzyıla dayanıyor. Diğer yandan Öz Türkçe ile son bin küsur senede edindiğimiz kelimelere düşman kesildikleri için öyle diyorum. Yoksa dediğim gibi ben öz veya hakiki Türkçe kelimelere karşı iştah duyan biriyim. Elbette şartlara göre kelimeler türetilebilir ve türetilmeli, buna hiçbir zaman karşı olmadım. Mesela bilim kelimesi de öyledir ama doğrudur ve hem ilim hem bilim kelimelerini cümlenin ahengine göre kullanırım. Bin yıllık koddan maksat, o kelimeyi...
halilesen · Dün, 01.27
Koşul Neden Yanlıştır?
Evvela sizi anladığımı ifade etmek isterim. Lakin bunun bir soykırım olduğunu görmenizi isterim; öyle ki bundan daha büyük bir soykırım hayal edemiyorum. Zamanında yapılan şey daha çok eskiyi ve ona ait her şeyi yok etmek içindi. Halk anlasın diye ezan sözde Türkçeleştirildi ama misal neden "felah" Türkçesi tercih edilmedi; Allah-ü Ekber'in manasını bilmeyen köylü felahın manasını mı bilecek? Halkın içinde sadece Türkler mi vardı? İvedi Türkçe mi, köküne ne? Sırf Arapça diye "mesela"yı kovup Ermenice olan örneğini almak hang...
halilesen · 06 Ara 2023, 09.12
İmza Günüm
Çağla Hanım imza gününüz nasıl geçti? Bursa'dan hususi olarak gelemedim ama yaşadığınız tecrübeyi anlatmanız memnun eder ve bence başkalarına faydalı olabilir.
halilesen · 05 Ara 2023, 02.56
GTA 6'dan İlk Fragman Yayımlandı!
Rockstar Games'in meşhur oyun serisinin merakla beklenen sonraki oyunu Grand Theft Auto 6 veya kısaca GTA 6'dan merakla beklenen o bir buçuk dakika uzunluğundaki ilk fragmanı yayımlandı.Fragman sonunda da dendiği üzere oyunun 2025 senesi içinde çıkması bekleniliyor.

Oyunun ilk posteri de şu şekilde:
gta-6-gta-vi.jpg
halilesen · 03 Ara 2023, 22.27
Şiir yazmak isteyen yeteneksizlere bir iki taktik verir misiniz?
Metafor derken bunun bizdeki karşılığı mecaz. Bunu zaten millet olarak çokça kullanırız. Bunun faydası şiirde nice olur anlamadım. Bence fazla romantik davranıyorsunuz. Benim de öyle takıldığım zamanlar oldu, onlara bakınca hep zaman kaybıydı. Diğer yandan illa birilerinin okuması gerekmez. Bir ressam misalinde olduğu gibi maksat ortaya bir sanat eseri çıkarmak olmalı; tabii hisleri, tecrübeleri ve kelimeleri kullanarak.
halilesen · 03 Ara 2023, 18.40
Edebiyat zeka isteyen bir dal mı?
Tuhaf, nereden duydunuz? :) Şaka bir yana ne açıdan baktığınıza bağlı. Bir sanatçı olarak eser üretilecek bir dal olarak mi, yoksa onunla alakadar olunan bir okuyucu olarak mı? Zeka muhakkak; diğer yandan herkesin anlama seviyesi farklı; buna beynin ve şahsiyetin olgunlaşması dahil; 10 yaşındaki kimse ile 50 yaşındaki çok defa aynı şekilde anlamıyor. Lakin hiç kimse anasının karnından öyle doğmuyor. Gayret lazımdır.
halilesen · 03 Ara 2023, 18.37
Hukuk için sayısaldan sözele geçilir mi?
<r>Bildiğim kadarıyla hukuk için eşit ağırlık olmak lazım; sözele geçme dedikoduları vardı ama olmadı diye hatırlıyorum. Eşit ağırlık bahsinde ise sadece hukuk dersleri çalışılmak isteniyorsa olabilir. Lakin sayısalda kalıp diğerlerine de alaka verilebilir ise -sayısal meslekleri daha çok diye hatırlıyorum- bence geçmeğe lüzum olmayabilir. Fakat kararlı iseniz eşit ağırlığa geçmeğe değebilir. Tamamen sizin arzularınıza bağlı. Büyük kumar.<br/> <br/> <MESAJBIRLESTI><s>[mesajbirlesti]</s> 1 dk 5 sn sonrasında otomatik birleştirildi:<e>[/mesajbirl...
halilesen · 03 Ara 2023, 07.59
Şiir yazmak isteyen yeteneksizlere bir iki taktik verir misiniz?
Çok okumak, tahlil etmek ve çok yazmak. Lakin kimi okuduğunuz, nasıl tahlil ettiğiniz ve yazdığınız da mühim. İlk etapta Ahmet Muhip Dıranas'ı tavsiye ederim; şiirlerini çok severim ve yakında kitabını alacağım; şiir kitapları genelde çok alınmaz ama bence onlara sahip olmak ayrı bir klaslık. Keza Sezai Karakoç, Abdürrahim Karakoç, Ahmet Haşim, N. Fazıl, Yahya Kemal... Şiir için çok da geçerli olmayabilir ama Peyami Bey'in İyi Yazı Kötü Yazı makalesi yazmak için yardımcı olabilecek bir rehberdir; Şiir Nedir? diye bir yazısı da var; kıymetli. Di...
halilesen · 03 Ara 2023, 00.41
İmza Günüm
Şahsi Duyurular bölümüne taşındı; lütfen doğru yerde başlık açmağa dikkat edin. Diğer yandan bilmeyenler için araştırdım; yanlışım yoksa mekan Ankara Çankaya'da bulunmakta.
halilesen · 02 Ara 2023, 23.10
Devr-i Daim - Çağlar Ilgın Sakaoğlu
Paylaşım için alıntılı görsel... Burada da bulunsun.
halilesen · 02 Ara 2023, 22.45
Ağırdan - Halil ESEN
Merhaba Semra Hanım, teşekkür ederim; beğenmenize sevindim. Eskilerden sevdiğim ve benimle beraber olan şiirlerimden biri. Yazmağa devam etmek konusunda maalesef, artık yazmıyor veya yazamıyorum. Üzerine çok düşündüğümden olacak mükemmeliyetçi bir şekilde yaklaşıyorum ve çok defa oraya çıkan satırlar beni tatmin etmediği için vazgeçiyorum.
halilesen · 02 Ara 2023, 22.41
Okul Forması
@cilginsakaoglu Bu dayatma ilk etapta rol model olarak görülen öğretmenler tarafından olduğunu düşünüyorum. Lakin mertebe mertebe dediğiniz gibi onları fabrika çıkışı bir ürün gibi yontan, hep söylendiği gibi ABD mangasında, bir eğitim sistemi. Konu bu değil, elbette, kıyafet. Keşke olsa ama normalde disiplinin bir tezahürü bence. Mesele teknolojiye gelince bu çok heyecan verici; yapay zekayı da kullanarak hem emniyet üst düzeyde ama sakince -dostane- sağlanabilir, hem işleri herkes için daha zahmetsiz hale getirebilir.
halilesen · 02 Ara 2023, 03.47
Devr-i Daim - Çağlar Ilgın Sakaoğlu
Çağlar Bey tebrik ederim, eseriniz haftanın şiiri oldu.
halilesen · 01 Ara 2023, 03.11
Akşam Konulu 3. O Belde Şiir Yarışması
Bir şey daha; beldedeki şiir bölümü şiirleri yalnızca methetmek ve okuyup geçmek için değil, yorumlamak ve çok defa eleştirmek içindir. Kurallar kısmında kalın ve altı çizgili bir şekilde bahsettiğim üzere, eğer eleştiri kaldıramıyorsanız katılmasanız sizin için daha iyi olacaktır.
halilesen · 01 Ara 2023, 02.48
İngiliz Kraliyet Ailesinin Muz Yeme Şekli


İnternette gündem olan İngiliz kraliyet mensullarının muz yeme şeklini gösteren bir vidyo.
halilesen · 01 Ara 2023, 02.26
Başlık* - İsim
Muhtevası bana sanki tamamlanmamış gibi geldi, anlamağa çalışınca elbette yapmak istediğiniz kompozisyonu görüyorum ve yarım bırakılmış, dahası manayı verememiş gibi de geliyor. Okuduğum zaman böyle ama zannımca birinin sahnede yüksek sesli okuması gerekiyor ahenk için; oysa işimiz kelimeler. :) Kaleminize sağlık diyor ve sizden de diğer başlıklara iştirak bekliyorum.
halilesen · 30 Kas 2023, 23.47
Vakitsiz - Furkan ÖZCAN
Bence şiir en büyük ve yüksek sanat eseridir. Esasında bakınca tarih boyunca bizim için böyle olmuştur. Böyleyken en basite indi. Burada hislerden falan bahsetmiyorum, yoksa sokakta da içerde de gurbette de... his hep vardır. Lakin şiiri sadece hisse indirmek de doğru değil. Belki duyguları işleyip eseri vücuda getirmek demek daha doğru olmaz mı sizin için?
halilesen · 30 Kas 2023, 23.38
Vakitsiz - Furkan ÖZCAN
Başınız sağ olun ve Allah rahmet etsin; pek tabii anlaşılıyor. Orhan Veli ve destekçilerini şiirin sokağa düşmesine sebep oldukları için pek sevmem aslında. :) Fakat takdir ettiğim ve sevdiğim şiirleri de vardır.
halilesen · 30 Kas 2023, 22.25
Okul Forması
@Yetenekben Rahibe kıyafetine benzeyen mezuniyet elbiselerine ne demeli? Aslında bu genelde yabancı okulların bir ideoloji gayesiyle kurulduğunu da alenen gösteriyor. Ne yazık ki bazen formalardan dahi sömürge ruhu belli oluyor.
halilesen · 30 Kas 2023, 20.42
Ağırdan - Halil ESEN
Zeynep Hanım -merhaba- evvela çok teşekkür ederim; şiiri beğenmenizden çok memnun oldum. Dahası kattığınız güzel yorum ile onu daha leziz hale getirdiniz. "Dikizlemek" kelimesini kasten kullandığımı hatırlıyorum -tahminen dört veya beş sene oldu-, zira malum dikizlemek gizlice gözetlemek demek ama kafamızın içinde kendimizden gizlice bir şey yapmak ne kadar mümkün ve yapılmağa çalışılsa bile mahiyeti nedir? :) Belki de platonik bir aşkın tarifi bu. Falan. Bazen eski şiirlerimiz üzerine düşününce orada ince nüanslar buluruz ve sanki şi...
halilesen · 30 Kas 2023, 19.21
Ekşi Sözlük'ün Gündeme Gelme Şekilleri
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/25/Ek%C5%9Fi_S%C3%B6zl%C3%BCk_yeni_logo.svg/320px-Ek%C5%9Fi_S%C3%B6zl%C3%BCk_yeni_logo.svg.png Forumlara muadil görünen sözlük yazılımlarını kullanan mecralar arasında en meşhuru Ekşi Sözlük. Gerçekten büyük ve bakıldığında başarılı bir proje. Fakat kullanıcı profillerinin geldiği nokta ve onların en uçlarda olanlarını dahi barındırmakta bir mahsur görmemesi üzerine pek çok rezalete şahit olunmakta; çünkü pek çoğunun bundan cesaret aldığı görülmekte. Misal bunu yazarken Ekşi Sözlük'teki bi...
halilesen · 30 Kas 2023, 19.07
Haftanın Filmi: Belki Evet, Belki Hayır
https://is1-ssl.mzstatic.com/image/thumb/Video116/v4/25/c6/a0/25c6a096-e7ac-f060-67a5-02610a65c593/LK_010106_tr-WW-artwork_16_9.jpg/850x478.webp Belki Evet, Belki Hayır 1 saat 30 dakika ∙ Komedi ∙ 2023 Başarılı sinemacı David O. Russell'ın yönettiği, 20th Century Studios ve New Regency yapımı "Amsterdam," kendilerini Amerikan tarihinin en sarsıcı komplolarından birinin ortasında bulan üç yakın dostu anlatan orijinal bir suç hikâyesi. Gerçekle kurgunun harmanlandığı yapımda başrolleri Christian Bale, Margot Robbie, John David Washingt...
halilesen · 30 Kas 2023, 17.14
Ön Siparişteki Filmler
https://is1-ssl.mzstatic.com/image/thumb/Video116/v4/d1/16/d6/d116d6de-a883-f37a-48a3-03023cb5e3b1/SPE_JOURNEY_ITUNES_TR_ARTWORK_TR_3840x2160_42SYAF0000087I.lsr/1200x675.jpg Beytüllahim'e Yolculuk 1 Saat 38 Dakika ∙ MÜZİKAL ∙ Beklenen Tarih 22 Aralık 2023 İnanılmaz bir sorumluluk taşıyan genç bir kadın. Aşk ve onur arasında kalmış genç bir adam. Tacını korumak için her şeyi yapacak kıskanç bir kral. Tüm aile için olan bu canlı çekim Noel müzikal şöleni; Meryem, Yusuf ve İsa'nın doğuşunun ebedî hikâyesinin müzik dolu yeniden anlatımında klasik ...
halilesen · 30 Kas 2023, 17.11
Ön Siparişteki Filmler
https://is1-ssl.mzstatic.com/image/thumb/Video126/v4/fd/09/ba/fd09bafc-9c66-22de-0684-00a7ff93ab08/contsched.agqbvoax.lsr/1200x675.jpg John Farnham: O Sesi Bulmak 1 Saat 34 Dakika ∙ BELGESEL ∙ Beklenen Tarih 15 Aralık 2023 JOHN FARNHAM: O SESİ BULMAK, Avustralyalı müzik ikonunun bugüne kadar anlatılmamış hikâyesini ele alıyor. Bu biyografik filmde, 60'larda Melbourne'ün sessiz banliyölerinden şöhretin zirvesine uzanan Farnham'ın hayatını, inanılmaz iniş çıkışlarını ve nihayetinde \"Avustralya'nın Sesi\" olarak rekor kıran başarısını ...