Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? – Film Yorumu

Esasında Hogwarts’ta okutulan bir kitap olan Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar?, senaryosunu J. K. Rowling‘in yazdığı, Harry Potter zamanından yaklaşık yetmiş sene evvelinde geçen, yönetmenliğini David Yates‘in üstlendiği, Fantastik Canavarlar serisinin birinci, Wizarding World evreninin sekizinci filmi.

Yalnızca Büyücülük Dünyası‘nda değil (Wizarding World) bizim dünyamızda da satışta bulunan Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar kitabı, bir roman veya hikaye değildir; yalnızca Fantastik Canavarlar hakkında malumatlar verir. Filmin bu sebeple kitaba bağlı bir hikayesi bulunmamaktadır. Ancak senaryosunu J. K. Rowling‘in yazması onu gerçek bir Wizarding World filmi yapmaktadır.

fantastik-canavarlar-nelerdir-nerede-bulunurlar-fantastik-fanavarlar-serisi-fantastik-canavarlar-2-harry-potter-wizarding-world

IMDb: 7,3/10 | Sinemalar: 8,2/10 | Beyazperde: 4,2/5

Toplamda beş film olacağı duyurulan Fantastik Canavarlar serisinin bu ilk filmi hakkında inceleme, yorum ve analize geçmeden evvel filmi yasal olarak nerelerde seyredebileceğinizden, satın alıp sahip olabileceğinizden haberdar edeceğiz.

Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filmi nereden izlenir?

iTunes Store | Apple TV | Satın al ₺17.99
Google TV |Kirala ₺4.99 / Satın al ₺21.99
Netflix | Abonelik

Ayrıca: 10 filmlik Wizarding World film koleksiyonu

Fantastik Canavarlar 1 Fragmanı

Bizleri ilk heyecandıran şey, filmin Harry Potter temasıyla açılmasıdır. Warner Bros. logoso, o klasik müzik ve Fantastik Canavarlar film logosu. Bu ilk intiba ile filmin Harry Potter dünyasından ayrı olmadığı hissi verilmektedir. Başta dediğimiz gibi film Harry Potter’dan 70 sene evvelini konu almaktadır. Dahası film içinde Harry Potter filmlerinden aşina olduğumuz birçok simge bulunmaktadır.

NO SPOILER | Aşırı spoiler’a girerek sizleri sıkmadan ve filmi seyrederken ki büyüyü (beşincisi olsa dahi) bozmamak adına tüm hikayeyi elbet anlatmayacağız. Lakin anlatılması gereken ve serinin sonraki filmleri ile alakadar olan şeyler var.

Film, insanlar ile iyi iletişim kuramayan ve onlar tarafından dışlanmış biri olduğunu anladığımız Newt Scamander‘ın Amerika’ya, içinde fantastik canavarların dolu olduğu bir çanta ile gelmesiyle başlar. Amerika’ya ilk defa gelen ve İngiltere’den apayrı bir dünya olduğunu hemen anlayan Eddie Redmayne‘in canladırdığı Newt karakteri, insanlarla iletişimde kopuk olmasına rağmen fantastik canavarlar ile çok samimi ve rahattır. Filmdeki en güzel sahneler zannediyoruz ki bu canavarları gördüğümüz sahnelerdir. Onların saflığı çok iyi yansıtılmış. Dahası ne kadar tehlikeli gibi görünseler de bir o kadar da sevimlidirler.

fantastik-canavarlar-nelerdir-nerede-bulunurlar-fantastik-canavar-simsekkusu-fantastik-fanavarlar-serisi-fantastik-canavarlar-2-harry-potter-wizarding-world
Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar – Frank (Şimşekkuşu)

Filmde Newt’in Hogwarts’ta okuduğu, lakin daha sonra kovulduğu öğrenilmektedir. Dahası Dumbledore ile tanışıklığı söz konusudur. Fantastik canavarlar ile olan alakasından dolayı tehlike arz ettiği için Hogwarts’tan kovulduğunu anlıyoruz. Dahası filmde bunun şahsının mı, yoksa kendisi üstlendiği bir başkasının suçu mu olduğu net değil.

Ayrıca filmde kendisinin Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar isimli bir kitap yazmak istediğini de öğreniyoruz.

Film demişken, içinde aksiyonun, komedinin ve aşkın tutam tutam karıştırıldığı filmden bahsedelim.

Çantadaki fantastik canavarlardan biri olan Burnuk kaçar ve parlak şeylere olan zaafı sebebiyle bankaya girer. Newt, onu ararken bir Muggle olan Jacob Kowalski ile karşılaşır. Dahası bir sebepten ötürü film boyunca ayrılamazlar ve bu beraberlik filmin genel mizahını Jacob karakterinin kendine has mizahı ile üst seviyeye taşır; dahası bizim film boyunca keyif almamızı sağlar.

İşin kopuş noktası Newt ile Jacob’un ayrıldığı anda çantalarının karışması, Jacob’un evine vardığında çantayı açmasıdır. Tabii olarak büyük bir yıkım ile bu fantastik canavarlar kaçmıştır. Şimdi tek mühim olan bu canavarları yeniden yakalamak ve çantaya koymaktır. Lakin bu sanıldığından da zordur.

fantastik-canavarlar-nelerdir-nerede-bulunurlar-fantastik-canavar-burnuk-baby-niffler-fantastik-fanavarlar-serisi-fantastik-canavarlar-2-harry-potter-wizarding-world
Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar – Burnuk

Filmi başlarında kendini bir ajan havasında gösteren ve Newt’i gözetleyen Tina’nın işin içine girmesi ve belki, Amerika’daki Büyü Bakanlığı’ndaki yolunda gitmeyen işini kurtarmak gayesiyle onu yakalamak hevesinde oluşu filme tadında bir aksiyon katmış. Tabii onun kardeşi de…

Evvela bir kusur mu yoksa senaryonun işleyişi ile mi alakalı bilinmez, Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminde karakterlerin derinine inilmemiştir. Birçok şey yüzeysel kalmaktadır. İkincisi bu filmin, bir başlangıç film olduğu çok bariz edilmiş. Lakin bunlar filmden keyif almanıza mani olmamaktadır.

Amerika’da büyücüler, Avrupa’daki gibi rahat değildir. Muggle’lar ile, Amerika’daki tabir ile büyüdışılar ile evlenemez, gerekmedikçe konuşamazlar. Bir kutuplaşma söz konusudur. Açığa çıkmaktan korkarlar ve buna bağlı sert kanunları vardır. Öyle ki kullanılan asaların bile ruhsatı olmalıdır. Tabii bunun yanında onlara karşı bir protesto da vardır.

Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin bir başlangıç filmi olduğunu söylemiştik. Lord Voldemort’tan evvelindeki en büyük kara büyücü olan Gellert Grindelwald‘un zamanını anlatır. Fantastik Canavarlar serisi onun yükseliş döneminde geçecektir. Birçok kimseler Johnny Depp’in canlandırdığı Grindelwald karakterinin filmde fazla yaşlı gösterdiğinden yakınmaktadır. Lakin onların Dumbledore’un yaşını unuttuklarını düşünmekteyiz.

Son olarak Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filmi, Harry Potter filmleri kadar iyi olmasa da bu Wizarding World evreninin bir parçası olarak karşımıza çıkması izlemeğe değer bir filmdir. Yeknesak girişi bizi ilk başlarda sıksa da ilerleyişi ve filmin devamında hadiseler filme daha çok bağlanmağa sebep olmaktadır.
Lütfen film hakkındaki fikirlerinizi, yorumlarınızı ve analizlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyiniz.