İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

E-Kitap Dünyası: Avantajları ve Dezavantajları

Teknolojinin gelişmesi kitapseverlerin okuma tarzlarının da gelişmesine ve değişmesine sebep oldu. Kısaca e-kitap olarak ifade edilen elektronik kitaplar büyük bir çoğunluk tarafından hoş karşılanıyorken yine büyük bir çoğunluk tarafından da hor görülmektedir.

E-kitapları seven veya sevmeyenlerin kendilerine göre birçok haklı sebepleri var. Şimdi bu sebeplere yakından bakalım ve sizce en uygun olanı hangisi, e-kitaplar gerekli mi veya değil mi karar verelim.

E-kitapların Avantajları

e-kitaplarin-avantajlari-ve-dezavantajlari

“Alacağım kitap pahalıymış!”

Ne kadar kitap okumayı sevsek de günden güne artan kitap fiyatları bütçemizi zorluyor. Ve bizi başka yollar aramaya sevk ediyor olabilir. Bu yüzden e-kitapların basılı kitaplara göre uygun fiyatlı olduğunu görüyoruz. Hatta bazı elektronik kitapların ücretsiz olması da ayrı güzellik.

“Kitapları taşımaktan yoruldum!”

Okuyucuyu zorlayan diğer durum ise; basılı kitapları taşıması… Eğer okuyucunun gün içinde hareketli bir yaşamı varsa veya çok seyahat eden biriyse kitaplarını taşıması onun için işkence haline gelebilir. Fakat yüzlerce elektronik kitabı yanınızda taşıyabilir ve taşırken de asla yorulmazsınız.

“Keşke yazılar biraz daha büyük olsaydı!”

Elektronik ortamlarda okuduğunuz için kitap yazılarını büyütebilirsiniz. Ve bu sizi küçük puntolarla uğraşmaktan kurtarır. Tamamen size bağlı olan güzel bir avantaj sağlayacaktır. Ve her şeyden önemlisi okumanızı daha da kolaylaştıracaktır.

“Kitaplarıma daha hızlı ulaşmak isterdim!”

Elektronik kitaplara ulaşmak basılı kitaplara göre daha kolaydır. Kitap almak için dışarı çıkmaya veya internet üzerinden sipariş edip kargo sürecini beklemeye gerek yok. Okumak istediğiniz kitabı e-kitap sitelerinden satın alın, indirin ve işte mutlu son!

“Bu kitapları nerede saklayacağım!”

Az sayıdaki kitaplar için yer sorunu tabii ki önemli değil. Fakat yüzlerce kitap için büyük alanlara ihtiyaç duyarız. Ama e-kitaplar bu sorunu da tamamen ortadan kaldırıyor. Elinizdeki elektronik cihazlarda binlerce kitabı saklayabilirsiniz ve herhangi bir alana ihtiyaç duymazsınız.

“Kâğıtlar israf edilmesin!”

Kitaplarınızı elektronik ortamlarda okumaya başladığınızda aslında doğaya da katkıda bulunduğunuzu aklınızdan çıkartmayın. Nasıl mı? Daha az ağaç kesileceği için tasarruf yapmış olacaksınız. Bu avantaj doğaya önemli artı sağlayacaktır. Ve bu özellik de bize e-kitapların yaygınlaşmasının önemini bir kez daha anlatıyor.

“Kitaplarımı temiz kullanmak istiyorum!”

Çoğu okuyucu kitapların üstüne not alarak veya altını çizerek okuma yaptığı için aslında kitaplar pek temiz kalmıyor. Elektronik ortamda okuduğunuz için beğendiğiniz veya önemli gördüğünüz herhangi bir cümleyi seçerek altını çizebilir veya üstüne not alabilirsiniz.

“Neredeydi bu cümle?”

Bu soruyu sıkça sorduğunuzu duyar gibiyim. Okuduğunuz metinde, romanda veya makalede istediğiniz kelimeyi bulmak için arama motorunda aratır gibi kelimeyi yazıp bulabilirsiniz.

E-kitapların Dezavantajları

e-kitaplarin-avantajlari-ve-dezavantajlari-nelerdir

E-kitapların birçok avantajı olduğunu gördük. Peki bu kadar avantajı olan elektronik kitapların ne gibi dezavantajları olabilir?

“Kitaplara dokunmak istiyorum!”

Basılı kitapları alırken kapağını inceleriz, sayfalara dokunuruz, o kitabı hissetmek isteriz. Ve kitapla aramızda bağ oluştururuz aslında. Ne yazık ki e-kitaplarda bu mümkün olmayacaktır. Okurken buram buram kokan o sayfaları hissettiremeyecektir. Ve maalesef bunları hissedemeyecek olmak basılı kitapların yerinin vazgeçilmez olduğunu düşündürüyor.

“Şarjım bitti!”

Zaten zor idare ettiğimiz şarjları ekstra uygulamalarla harcayarak daha hızlı tüketiyoruz. Bu durum maalesef okuduğunuz kitabın da yarıda kalmasına neden olabiliyor. İşte bir dezavantaj daha! Oysa basılı kitapların şarjı hiç biter mi?

“Gözlerim ağrıdı!”

 Her ne kadar cihazlarda kitap okusak da ekrana bakarken göz sağlığımızdan olabiliriz. Her şeyden önemlisi sağlık diyerek e-kitap işini iyice düşünmeniz gerekecektir.

“Kitapçılarda gezmek istiyorum!”

Bu güzelliği gerçekten kitapseverler çok iyi bilir. Gezdiğiniz kitapçılardan kitap almasanız bile orada olmak sizi inanılmaz huzurlu yapar. Sahaflara gitmek, rafların arasında gezmek, eski kitaplarla birlikte olmak paha biçilemez hislerden… Ama e-kitap okurken dışarı çıkmaya bile gerek kalmayacağını biliyoruz. Ve bu da üzücü dezavantajlardan biri.

“Kütüphanem olsun!”

Okuduğunuz elektronik cihazlarda da kütüphane oluşturabilirsiniz tabii ki. Fakat içinde birçok kitabın olduğu güzel bir kitaplığınızın yerini tutabilir mi ? Okuduğunuzda sayısız anılar biriktirdiğiniz kitapları yıllar sonra tekrar raftan alıp okumak o anıları canlandırmak elektronik kitaplarda olabilecek özellik değildir maalesef.

Şimdi karar siz kitapseverlerin! Bana kalırsa uzunca bir süre basılı kitaplardan vazgeçemeyecek birçok okur var. Bunlardan biri de benim. Fakat elektronik kitapların sağladığı avantajları göz ardı edemem ve bu hal beni de e-kitaplara yönlendirebilir. Ama bilmelisiniz ki gerçek okuyucular nerede ve hangi şartlarda olursa olsun okumayı asla bırakmazlar. Peki sizin tercihiniz nedir? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşın.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
  1. Ebru Ebru Misafir | 23 Mart 2022

    Cansu Hanım e kitaplar hakkında incelemeniz maddeler halinde ve net olduğu için beğendim. Ayrıntılara boğmadan anlaşılır şekilde avantaj ve dezavantajları belirtmişsiniz. E kitaplar konusunda benim fikrime gelecek olursak aslında e kitapların birçok avantajının farkındayım ve e kitap okumak istiyorum ancak uzun süre ekrana maruz kalmak gözlerimi yoruyor. Göz sağlığım için ben basılı kitaplardan yanayım. Tabi ki ara sıra e kitap okumaktan da zarar gelmez. İncelemeniz için teşekkürler, kaleminize sağlık.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.