İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Depreme Bir Şiirlik Destek [SONA ERDİ]

Edebi eserler tarihteki büyük vakalara sadece ışık tutmakla kalmaz, ayrıca bizlere o zaman ve mekanda yaşamışçasına bir tecrübe sunar; büyük edebiyatımızda buna misal çoktur. O Belde olarak bizler de henüz pek taze sayabileceğimiz yaşadığımız deprem faciasının kaleme alınmasını, dahası bundan mütevellit düzenlediğimiz Depreme Bir Şiirlik Destek müsabakası ile edebi sahada da farkındalık oluşturulmasını istiyoruz.

Müsabakaya katılan şiirlerden katılıma orantılı olarak en güzellerini seçerek bir kitap çıkartacak ve tüm gelirini hep birlikte belirleyeceğimiz kurum veya vakıflara deprem desteği olarak bağışlanacaktır. Dolayısıyla müsabakadaki ödül şair için şöhret kazanmak olacaktır ki bir şair için bunun en büyük mükafat olduğunu düşünüyoruz. Eğer sponsor anlaşmaları gerçekleşirse sürpriz ödüller de olabilir.

Ramazan ayı boyunca forumumuzda Şiir bölümüne bir alt forum olarak açtığımız Deprem Şiirleri alanına yeni başlık açarak müsabaka için yazdığınız şiirleri şartlara uygun bir şekilde paylaşmanız kafidir. Lakin Deprem Şiirleri bölümünde yeni başlık açabilmeniz için ilk 10 mesaj sınırını aşıp Yeni Üye grubundan çıkmanız gerekmektedir. Bu şartın sebebini bu yazının sonunda öğreneceksiniz.

Şartlar

1 – Yaş ve milliyet hududu yoktur. Sadece Türkçe şiirler katılabilir.
2 – Şiirler doğrudan veya dolaylı olarak “deprem” ile alakalı olmalıdır.
3 – Müsabaka için paylaşılacak şiirler daha evvel hiçbir yerde paylaşılmamış ve/veya matbu ile neşredilmemiş olmalıdır.
4 – Katılımın gerçekleşmesi için şiirler O Belde forumundaki Şiir bölümünde bulunan Deprem Şiirleri alt forumunda yeni başlık açarak, evvelce çerçevesi belirlenmiş şiir paylaşım kurallarına riayet edilerek paylaşılmalıdır.
5 -Deprem Şiirleri alt forumuna yeni başlık açabilmek için kayıtlı olunmalı ve forumdaki diğer başlıklara verilen cevaplarla veya paylaşımlarla erişebileceğiniz 10 mesaj / gönderi sınırı aşılarak Yeni Üye grubundan çıkılmış bulunulmalıdır.
6 – Her şair sadece bir (1) şiiri ile müsabakaya katılabilir. Diğer veya başka şiirlerinizi ana Şiir bölümünde yeni başlık açarak paylaşmanız icap eder.
7 – Katılan şiirler O Belde tarafından şairi belirtilmek ve telif hakkına saygılı olmak suretiyle site içinde ve sosyal medyada paylaşılabilir. Ayrıca şiirinizi Deprem Şiirleri bölümünde paylaşarak basılacak olan kitapta, ihtimal dahilinde, yayımlanması için izin vermiş sayılırsınız.
8 – Deprem Şiirleri bölümündeki paylaşımlar müsabaka kurallarına uygunluğunu ispat için çeşitli araştırma ve incelemelere tabiidir. Kabul edilip yayımlandıktan sonra şiirinizi silemez, düzenleyemez ve değiştiremezsiniz.
9 – Şiirlerde üslup, ahenk ve muhteva bütünlüğü aranırken bunlar bir jüri tarafından değerlendirilir ve şiirin forumdaki yankısı da dikkate alınabilir, fakat bağlayıcı değildir.
10 – Katılım süresi 1 Ramazan ile başlar ve 29 Ramazan’da, yani 20 Nisan Perşembe günü 23.59’da biter.
11 – Hiçbir şiir Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, forum kurallarımızı ve iş bu müsabaka şartlarını ihlal edemez.
12 – Şiirinizi Deprem Şiirleri alt forumunda paylaşarak bu şartları kabul etmiş sayılırsınız. O Belde yarışma üzerindeki her hakkını saklı tutar ve önceden bildirmek şartı ile değiştirebilir.

Son olarak bazı şeyleri bilmeniz gerekir ki O Belde forumundaki Şiir bölümü bildiğiniz diğer mecralar gibi şiirlerinizi paylaşıp çekip gidebileceğiniz bir yer değildir. Şiiri üst düzey bir sanat eseri olarak gören bizler, belki mükemmel şiir arayışımızın bir parçası olarak, paylaşılan şiirler üzerine tartışır, eleştirilerimizi sunar ve bu şekilde Türk şiirinin layık olduğu alakayı görmesine hizmet ederiz. Sizi de bu topluluğun bir parçası, yani O Belde mensubu olarak görmek ister, iştirakinizi bekleriz. Elbette sadece şiirden ibaret değiliz, fakat şiir başımızın tacı ve olmazsa olmazımız.

Diğer yanda paylaşılan, katılım gösteren diğer deprem şiirlerine karşı beğeni ve yorumlarınızın da büyük katkısının olacağı muhakkaktır. Buradaki gaye bir yarıştan öte methetmeye layık deprem şiirlerini ortaya çıkarmak ve bu facianın edebi bir üslupla ifadesini sağlamak, dahası elbette neticesinde bu yolla maddi yardıma vesile olmaktır.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.