İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Them 2. Sezon Eleştirisi

Bu yazıda Prime Video‘da yayımlanan Them dizisinin Them The Scare veya Türkçesiyle Onlar: Korku namındaki Them 2. sezonu hakkında spoiler olmadan bir inceleme, yorum ve eleştiride bulunacak ve yorumlar vasıtasıyla da sizlerle fikir alışverişinde bulunacağız.

Them dizisi ilk sezonunda Ötekiler ismiyle Türkçeleştirilmişti, lakin Amazon 2. sezonda birebir çevirisiyle Onlar demeyi tercih etmiş. Şahsen Ötekiler ismi daha ayırıcı bir ifade olduğundan daha yerinde bir tercih olduğunu düşünüyordum.

Dizi hakkında konuşmaya geçmeden evvel 3 sene önceki incelememde de dediğim üzere metinde geçecek zenci kelimesini Amerika topraklarındaki nig*a veya bunun karşılığı olan parya manasında değil, sevmediğim siyahi kelimesiyle direkt olarak siyah beyaz ayrımı yapmamak ve tarihi bir ifade olduğunu için kullanıyorum. Zira bizde zenci manasıyla veya kullanımıyla aşağılayıcı bir ifade değil.

🎬 Them 2. Sezon / Onlar: Korku

Them 2. Sezon, Ötekiler 2. Sezon, Onlar 2. Sezon, Them The Scare, Onlar: Korku, them-2-sezon-yorumları-otekiler-2-sezon-incelemesi-them-the-scare-yorumu-onlar-korku-inceleme-them-dizi-them-dizisi-2-sezon-otekiler-dizi-otekiler-dizisi-2-sezon-onlar-dizisi
Ötekiler 2. Sezon · Prime Video

Them dizisinin 2. sezonunun konusu 1991 yılının Los Angeles’ında korkunç bir cinayetle başlıyor ve vakayı üstlenen Dedektif Dawn Reeve’ın etrafında ilerliyor. Lakin bu korkutucu cinayetler devam ediyor ve sanki onu bir tuzağa çekiyor. Neticede geride kaldığını düşündüğü ve hafızasında muhafaza edemediği gerçeklerle yüzleşmek mecburiyetinde kalıyor.

Dizi bir yanda bölümler ilerledikçe ikisi arasında mutlaka bir bağlantı kurulacağı anlaşılan, hayalleri peşinde koşan ama her defasında başarısızlıkla hayatını sürdüren Edmund Gaines’ın hikayesini anlatıyor. İyi bir aktör olmak isterken işlerin yolunda gitmemesinin verdiği psikolojik yıkım ekranlara tatmin edici bir şekilde yansıyor.

Spoiler vermeden 2. sezondan bu şekilde kısaca bahsetmek kafi. Elbette her yeni sezon bir öncekiyle ister istemez kıyaslanır. Onlar dizisinin 2. sezonu, birincisi olan Ötekiler’e kıyasla proje olarak daha başarılı görünüyor. Şahsen beğendim, hatta hepsini tek seferde izlemek yerine yarına da bırakayım dediğim oldu. Bu belki de ilk sezona olan saygımdandır.

Fakat, Them’in ilk sezonda zencilere karşı ırkçılık üzerinde kurulan ıstırap verici bir gerilim vardı. 2. sezonda bunun dozu çok az veya yok gibi. Onun yerine ilk sezonda sonradan olduğu gibi Avrupa bilimine göre tabiat üstü bir hikaye söz konusu tüm sezonda; korku dizisine kalp ediş var. Bu bana ilkinde çok iyi başlayan bir potansiyelden vazgeçiş gibi geliyor. İlk sezonda bazısı bunları da psikolojiye bağlamış olsa da bu sezonda aslında öyle olmadığı işin daha çok korku tarzına kaydığını görülüyor.

Them dizisinin bu 2. sezonu başta söylediğim gibi 1991 senesinde geçiyorken ilk sezonu 1950’lerde geçiyordu. Normalde ikisi arasında bir alaka yokmuş gibi ilerlese de 2. sezonun finalinde ilk sezonla bir alaka kurulması ekrana bakarken gülümsememe hatta duygulanmama sebep oldu. Zira bazı eserler insanda bir hatıra bırakıyor.

Them 2. Sezon, Ötekiler 2. Sezon, Onlar 2. Sezon, Them The Scare, Onlar: Korku, them-2-sezon-otekiler-2-sezon-onlar-2-sezon
Onlar: Korku / Deborah Ayorinde / Amazon Original

Sonuç olarak Them / Ötekiler / Onlar dizisinin 2. sezonu hakkında bir şey demem gerekirse bence başarılı bir dizi olduğunu ama korku filmi tadında ilerlemesindense psikolojik korku travma olarak ilerlemesini yeğlerdim, fakat yine de izlemekten zevk aldığım bir dizi olduğunu söylemek isterim.

Teknik olarak zaten performansların müziğin ve sinematografinin tatmin edici olduğunu en azından bu cümleyi yazana karar söylememe gerek olmadığını düşünüyordum; fakat bu konularda böyle platform dizilerinden çok azının takdir edildiğini düşündüğümüzde söylemek de lazım. Amazon’un nadir yapımlarından birisi, belki herkese göre olmayabilir ama tavsiye ederim.

Onlar: Korku dizisine puanım on üzerinde yedi civarında olur. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Them, Ötekiler veya Onlar, artık nasıl ifade ediyorsanız, dizisini seyrettiniz mi veya izlemeği düşünüyor musunuz? İlk sezona göre 2. sezonu nasıl buldunuz? Hakkında söylemek istediğiniz ne var? Yorumlar kısmında fikirlerinizi yazmaktan çekinmeyin; yorumlarda dizi hakkında konuşmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.