İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Squid Game, Abartıldığı Kadar Var Mı?

Squid Game dizisini mutlaka duymuşsunuzdur. Hani şu sosyal medyada, haber sitelerinde, iş yerlerinde, kafelerde, pastanelerde, hatta okullarda dahi ziyadesiyle konuşulan şu Kore yapımı Netflix dizisinden bahsediyorum. Belki de haddinden fazla mübalağa edildiğini ve insanların çıldırmış olduklarını düşünüyor olabilirsiniz. Hem haklı hem değilsiniz. Netflix’in Squid Game dizisi hakkında birkaç kelam irat etmeden evvel spoilersız bir şekilde konusundan bahsedelim.

squid-game-netflix-dizisi-kart-dondurmece-oyunu-kartvizit

Farklı hayatlardan, fakat ortak noktaları tabiri caizse fakir olmak ve tehlikeli raddede borca batmış insanlar, hayatlarını değiştirecek para ödülüne ulaşmak gayesi ile bir oyuna katılırlar. Kore kültüründe çocukların oynadığı ve birçoğuna bizim de aşina olduğumuz oyunları oynarlar. Lakin fark şudur ki elenen veya yanan oyuncu öldürülür. Anlaşılacağı üzere bu oyun yasadışıdır. Zaten dizide oyunların ıssız bir adada, hatta orada da yer altında gizlendiğini, dahası katledilen oyuncuların hediye paketine benzeyen bir tabuta konularak yakıldığı görülür.

Yukarıdaki paragrafın diziyi özetlemeğe yeteceğini düşünüyorum. Dahası satır aralarından da psikolojiden sosyolojiye doğru çeşitli mefhumların işlenmiş olduğu da muhakkak anlaşılmaktadır. Hal böyle iken iş çocuk oyunu olmaktan çıkıyor. Ayrıca sıkı bir kapitalizm tenkidinin bulunduğunu da ifade etmek gerekir.

squid-game-cam-oyunundan-bir-sahne

Squid Game dizisinden bahsederken iş sinematografi veya oyuncu performansları gibi alanlara gelince söylemek lazımdır ki hiçbir şey göze batmıyor. Bu bapta her şey olması gerektiği gibi, hatta beklentilerden daha iyi. Kostüm tasarımları esinlendiği tahmin edilebilecek referanslar çok belli, lakin hoş duruyor.

Orijinallik hususuna gelirsek buna benzer uzun bir film ve dizi listesi yapmak pek tabii mümkündür. Hatta Squid Game’in yanında hiç kaldığı yapımlar dahi pek fazladır.

Squid Game Çılgınlığı

Böyle bir eserin şuursuz popülerliği hususiyetle belli yaş grubundaki insanları belki geri dönemeyeceği yerlere sürükleyebilir. Nasıl mı? O vakit Birleşik Arap Emirlikleri’inde dizinin gerçek versiyonunun çekileceği haberlerini hatırlatmak, duymadı iseniz işaret etmek isterim. Dünyadan değil, bizin ülkemizden de vahim misalleri görmek için sosyal medyada bir tura çıkmak kafi gelecektir. Bir de dizideki telefon numarasının gerçek bir kimseye ait olduğu ve oyuna katılmak için mütemadiyen telefon etmeleri de var.

birlesik-arap-emirlikleri-abu-dabi-gercek-squid-game

Hal böyle iken bu popülerlik karşısında küçük veya tam gelişmemiş zihinleri muğlaklaşabilir ve bu rüzgara kapılabilir. Elbette çok da abartmağa lüzum yok. En azından bazı serlevhaları tekrar edelim: Çocuklara izletmeyin. Zaten dizinin artı on sekiz yaş grubuna göre olduğu ifade ediliyor. Lakin en çok da onların izlediğine şüphe yok.

Popülerlikten ayırdığımızda Squid Game iyi derecede sürükleyici, her bölümü büyük bir tecessüs ile başlayan ve tatmin eden bir Netflix dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Benim diziye şahsi puanım 8,8/10 şeklindedir; dahası sizin fikirlerinizi de merak ediyorum. Diziyi seyrettiniz mi veya seyretmeği düşünüyor musunuz? Beğendiğiniz veya beğenmediğiniz kısımları aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan geri durmayınız; yorumlar kısmında dizi hakkında konuşmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.