İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Sky Rojo Netflix Dizisi Eleştirisi

Bu yazıda Álex Pina tarafından yönetilen bir İspanyol Netflix yapımı olan Sky Rojo dizisini spoilersız bir şekilde inceleyeceğim.

Başrolllerinde Verónica Sánchez, Miguel Ángel Silvestre, Asier Etxeandia, Lali Espósito, Yany Prado, Enric Auquer ve Cecilia Gómez isimlerinin yer aldığı oyuncu kadrosuna sahip Sky Rojo dizisinin konusu, bir kerhaneden kaçan üç kevaşenin peşlerine düşen adamlardan kaçış macerasını anlatmaktadır.

sky-rojo-lali-esposito-asier-etxeandia-trampa-de-osos-2021-netflix-diziden-sahneler-halil-esen
Verónica Sánchez ve Asier Etxeandia | Sky Rojo dizisi (2021) | Netflix

Sky Rojo 1. Sezon İnceleme ve Yorumum

Değil bir dizi, bir film için bile başarısız anlatım tekniği olarak düşündüğüm sık sık maziye giderek geri gelerek hikayeyi tamamlama tekniğinin kullanılması ve esasında tamamlanacak, öğrenildiğinde seyri değiştirecek ve içine çekecek kayda şayan bir hadisenin bulunmaması en başta eksi puan vermeme sebep olmaktadır.

Hiç şüphesiz fuhuşun kanunlarca alaka gösterilmeyen bir şekilde durması ve bunun neler götürdüğünün arka planda anlatılması anlatmasını sevdim. Lakin asıl odaklanılanın o olmasına rağmen dizinin sürekli başarısız bir şekilde aksiyon peşinde koşması ile bu alt metnin ciddiyetinin ortadan kalkmasına sebep olmaktadır. Dahası her şeyiyle bir filmde dahi olsa başarısız olarak isimlendireceğimiz anlatımın uzatılıp bir diziye konması da onu bayağılaştırmış. Tekrar ifade etmek gerekirse hikayesi ve tabii senaryosunu beğenmedim.

Seviyeyi yükseltmek için cinsi münasebet, cinayet ve madde bağımlılığı gibi iğrençliklerin, tüm bunların da gerçeklik ile alakası bulunmayacak şekilde şaşalı ve abartılmış performansların bir şekilde göze batması karşısında zevk almaktan irte rahatsız oldum. Dahası bu dizinin bana katan en ufak bir faydası olmadı.

Diğer yandan bizdeki gibi genelev veya hayat kadını gibi yumuşatılmış tabirler ile sevimli göstermek, dahası bunlar ile kadını aşağılamak yerine herkesin ne olduğunu iyi bilmesini sevdim. Lakin bu ve belki yukarıda yazdıklarım gibi birkaç nüans diziyi kurtarmamaktadır.

  • sky-rojo-veronica-sanchez-trampa-de-osos-2021-netflix-diziden-sahneler-halil-esen
  • sky-rojo-veronica-sanchez-lali-esposito-yany-prado-trampa-de-osos-2021-netflix-diziden-sahneler-halil-esen
  • sky-rojo-miguel-angel-silvestre-enric-auquer-trampa-de-osos-2021-netflix-diziden-sahneler-1-halil-esen
  • sky-rojo-lali-esposito-yany-prado-trampa-de-osos-2021-netflix-diziden-sahneler-halil-esen
  • sky-rojo-miguel-angel-silvestre-enric-auquer-trampa-de-osos-2021-netflix-diziden-sahneler-halil-esen

Daha birinci bölümden dizi hakkındaki fikirlerim oluştu, lakin peşin hükümlerin yanılabileceğini düşünerek devam etmeme fikrim rağmen değişmedi. Elbette bu biraz da bu sizin bir diziden ne umduğunuza bağlıdır, lakin bu dizi benim tavsiye edebileceğim bir raddede değil. Zamanınızı bir nevi boşa harcamış olursunuz. Yine de izlemek isterseniz bu Netflix dizisinin sekiz bölümlük birinci sezonunu dört saatte bitirebilirsiniz.

Sky Rojo dizisine puanım: 3,8/10

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Diziyi seyrettiniz mi veya seyretmeği düşünüyor musunuz? Genel olarak İspanyol yapımları hakkında düşünceleriniz nelerdir, hangilerini tavsiye edersiniz? Netflix dizileri hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen fikrinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.