İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Netflix’ten 6 Tarihi Dizi Tavsiyesi

Tarih elbette ki dizilerden ve filmlerden öğrenilmez. Lakin tarihi diziler tarihe karşı büyük bir heves uyandırabilir. Bu aynı zamanda tarih meraklılarına büyük bir hazdır. Bu yazıda sizler için en iyi Netflix tarihi dizilerini derledim.

1. Rise of Empires: Ottoman

rise-of-empires-ottoman-netflix-tarihi-dizi-tavsiyesi

Tuba Büyüküstün, Birkan Sokullu ve Osman Sonant gibi başarılı Türk oyuncuların yer aldığı tarihi belgesel Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetme sürecini anlatıyor. Game of Thrones’tan da tanıyacağınız Charles Dance ise dizinin anlatıcısı.

2. The Crown

the-crown-netflix-tarihi-dizi-tavsiyesi

Kraliçe II. Elizabeth’in Prens Philip’le evlenmesiyle başlayan dizi genç yaşta tahta çıkan kraliçenin hayatını anlatır. İngiltere tahtında en uzun süre kalan hükümdar unvanın sahip kraliçenin hükümdarlığı süresinde yaşadığı problemlerin yanı sıra aile içinde yaşanan skandallara yer verilir.

3. Dönüm Noktası: 11 Eylül ve Terörle Mücadele

turning-point-9-11-and-the-war-on-terror-donum-noktasi-11-eylul-ve-terorle-mucadele-netflix-tarihi-dizi-tavsiyesi

Amerika Tarihi’nin en büyük terör saldırısı olan 11 Eylül saldırılarını konu alan mini dizi, saldırıların olduğu sürecin yanı sıra dönemin başkanı George Bush’un izlediği süreci ve saldırı sırasında İkiz Kuleler’de bulunan ve yaralı olarak kurtulan insanların röportajlarına da yer veriyor.

4. How to Become a Tyrant

how-to-become-a-tyrant-netflix-tarihi-dizi-tavsiyesi

Tarihin en kötü ve tehlikeli diktatörlerin diktatör olma süreçlerini anlatan mini dizide her bölümde bir diktatörün hayatını konu alır.

5. History 101

history-101-netflix-tarihi-dizi-tavsiyesi

Eğer bölümünde farklı bir konuya yer veren mini dizi genel kültürünüzü geliştirebileceğiniz ölçüde tarihi bilgiler içeriyor. Dizinin konularından bazıları “Hazır Yemekler”, “AIDS” ve “Nükleer Enerji”.

6. Greatest Events of WWII in Colour

II. Dünya Savaşı’nın en önemli olaylarının anlatıldığı belgeselde renkli görüntülere yer verilir. Pearl saldırıları ve D-Day gibi olayları anlatır.

Bonus: The Tudors

İngiltere Tarihi’ni değiştiren kral VIII. Henry’nin hayatını anlatan dizide VIII. Henry’nin ilk eşiyle zorla evlendirilmesinden dolayı duyduğu günah ve Anne Boleyn’le yaşadığı büyük aşk anlatılır. Bu aşk yüzünden tüm ülkenin inancını değiştiren kral aynı zamanda ülkede yaşanan karışıklıklarından dolayı tahta sahip çıkmaya çalışır.

Bu diziler hakkında sizin düşünceniz nedir? Bu Netflix tarihi dizi tavsiyeleri listesinde olması gereken başka hangi diziler var? Lütfen aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşın. Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
  1. Ebru Ebru Misafir | 22 Mart 2022

    Aslında tarihi filmlere pek ilgim yok ama bu akşam incelemenizi gördüm, kısa ve öz bir inceleme olmuş. Benim için bu kadar açıklama kafi ancak daha fazla ayrıntı bekleyen okurlar olabilir. Sözü geçen dizilerden üç tanesi ilgimi çekti: Dönüm Noktası:11 Eylül ve Terörle Mücadele, How to Become A Tyrant ve History101. Fırsat bulduğumda bunları izleyeceğim. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.