İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Loki 2. Sezon Değerlendirmesi

Marvel‘in belki en çok sevilen dizilerinden biri olan Loki 2. sezonu ile muhteşem bir final yaptı; bu yazıda merakla beklenip heyecanla takip edilen Loki dizisinin ikinci sezonu hakkında spoilersız bir değerlendirmede bulunacağım.

🎬 Loki

disney-plus-loki-ikinci-sezon-loki-2-sezon
Tom Hiddleston ~ Loki ~ Disney+

Loki dizisinin konusunu birinci sezondan hatırlamak için kısaca bahsedecek olursak Avengers’ın Thanos’un yıkımından kurtulmak için yaptığı zaman yolculuğundaki Tony ve Yüzbaşı’nın görevinde işin tökezlemesi sonucu Tesseract’ın o an tutuklu bulunan Loki’nin ayağının dibine düşmesi ile bu fırsattan istifade eden Loki kaçmağı başarmıştı. Ancak Moğolistan’da bir çöle düştükten sonra krallığını ilan ederken açılan bir geçitten gelen zaman muhafızları onu tutuklamış ve Zaman Değişim Otoritesi, kısaca ZDO, denen bir teşekküle götürmüşlerdi. Kendisi hızlı bir sürecin ardından mahkemede suçlu bulunup budanacak iken ZDO’nun peşinde olduğu ve büyük zararlara uğradıkları bir Loki varyantını yakalamakta onun yardım edebileceğini düşünürler.

İlkin dirense de evrendeki en büyük gücü barındıran, yani zamanı elinde tutan ZDO’nun üstünlüğünü kabul ederek onlarla birlikte çalışır. Ancak kendisinin bir kadın versiyonu olan Sylvie ile tanıştığında aralarında bir yakınlaşma olur ve onunla birlikte çıktığı yolculukta nihayetinde zamanın sonundaki adama ulaşırlar. Geriye Kalan, Fatih, Kang. Otoritenin varlığına bu karşılaşmada ikna olur, fakat Sylvie’yi durduramaz ve Geriye Kalan ölür. Ancak sonrasında zaman dallanmaya ve ZDO’nun kalbi olan zaman tezgahı çökmeğe başlayacak, bu da her şeyin yok olması ve çoklu evren savaşının kapıda olduğunun işareti olacaktır. Kabaca ve spoilersız bu kadarı kafi.

Loki 2. sezonunda da esas mesele tezgahı tamir edebilmek için verilen mücadeledir. Zira Geriye Kalan varyantlarına mani olmak ve zaman dallarında yaşayan hayatları kurtarmak için ZDO lazımdır. 2. sezon aynı ilkinde olduğu gibi Loki’nin karakter sunumunu en iyi şekilde sunarken onun derinliklerinde sağlam bir yolculuğa çıkıyor; daha doğrusu buna devam ediyor. Hatta Marvel’ın en iyi karakter gelişimidir demek zannımca yanlış olmayacaktır.

Bu dizinin en muhteşem vasıflarından bir diğeri de yapım ekibinin onun bunun veya sinematik evrenin baskısından münezzeh bir şekilde ortaya iyi bir sanat eseri çıkarmak gayretinde hareket etmesi ve özenle hazırlayıp sunmasıdır. Diziyi baştan sona ve her yeni bölümü birçok defa seyretmiş biri olarak bölümleri takip ederken her hafta bir bölüm yayımlanması, yani diğer bölüm bir bir hafta beklemek büyük bir sabrı sırtlamağı gerektirmekteydi. Lakin final bölümü olan Görkemli Amaç’ın nihayete erdiğini ve Loki’yi Loki yapan esasın noktasının konması buna değerdi. Evet mesele hep tahttı, fakat buna layık olunmalıydı.

loki-2-sezon-incelemesi-konusu-degerlendirmesi-yorumlari-disney-plus-loki-ikinci-sezon-loki-2-sezon
Tom Hiddleston

Karakterini canlandıran Tom Hiddleston, katıldığı bir televizyon şovunda 14 senelik Loki macerasının artık sonuna gelindiğini ve sinematik evrene son bölümle veda ettiğini açıkladı. İlk rolü aldığında 29 yaşındaymış. Merak edilen esaslardan biri de sinematik evrene olan veya olabilecek katısı. Lakin gördüğüm kadarıyla Geriye Kalan’ın varyantları harici pek olmayacak. Loki, eğlenceli, hem gerilim hem macera ve aksiyon dolu bir seri. Kısaca her zaman seyretmeğe değer bir eser. Onun en iyilerden biri olduğunu düşünüyor ve 9/10 gibi bir puan veriyorum.

Peki bir Marvel dizisi olan Loki hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Diziyi seyrettiniz mi veya izlemeği düşünüyor musunuz? En sevdiğiniz kısım hangisiydi? Bu spoilersız bir yazı ama ben her sahnesiyle konuşmağa değer olduğunu düşünüyorum, aşağıdaki yorumlar kısmında ve forumdaki ana konuda hakkında tartışmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza ve mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.