İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Fatma Dizi Eleştirisi

Burcu Biricik‘in başrolünde oynadığı Fatma, Özgür Önurme tarafından yazılıp Özer Feyzioğlu ve yine Özgür Önurme tarafından yönetilen 2021 yılı Türk yapımı bir Netflix dizisidir.

Fatma dizisinin konusu, otizmli çocuğunu bir trafik kazasında kaybeden, gündelik temizlik işi yapan Fatma’nın hapisten çıkmasına rağmen kayıp olan kocasını bulmak yolunda hayatın gerçekleri ile yüzleşmesini anlatmaktadır. İnsanların görmezden geldiği ve gerçekten görünmez olduğu bir hayata sahip olan Fatma, kocasını ararken ansızın bir cinayet işler; dahası bundan sonra hadiseler peşi sıra gelir. Kendisini korumak, bazen ise çocukluğunun hıncıyla intikam almak için cinayet işlemeğe başlar ve giderek bir ölüm makinesine, bir seri katile dönüşür. Dahası gerçeklerin peşinde savrulur.

Burcu Biricik’in performansını ilk defa şuurlu bir şekilde Kırmızı Oda dizisindeki Boncuk rolüyle farkında varmış ve hayran kalmıştım. Fatma dizisinde de aksi bir düşüncem olmadı. Lakin sanki performansı stabil imiş zannına kapıldım. Yine de karakterinin hakkını veren ve onunla bütün olduğu görmeğe değer bir performans sergilemektedir. Sadece o değil, yer yer abartılı bulsam da diğer aktör ve aktrisler de pek ala idi. Tüm karakterler olması gerektiği gibi başarılı ve daha ileri olarak takdire şayan idi. Sanki tüm dünyaya yeteneklerini göstermeğe çalışıyorlar gibiydiler.

Hikaye olarak bana orijinal gelmedi. Çünkü bu Netflix dizisine benzer bir hikayeyi Demet Evgar’ın oynadığı Sofra Sırları filminde görmüştüm. Orada da kendisini korumak ve intikam için cinayetler işleyen söndürülmüş bir kadın vardı; iki yapım arasında benzerliği fragmanı gördüğüm zaman da anlamıştım. Bu arada farklı bir film seyretmek isteyenlere Sofra Sırları filmini tavsiye edebilirim. Yine bazı kadınların nasıl yok olup gittiği, kendilerini kaybettiğini ve tabii görünmez bir şekilde aramızda yaşadıklarını sunmuş, lakin ben bu konuda başarılı olduğunu düşünmüyorum. Daha etkili, daha can alıcı ve gece uyutmayacak şekilde verilebilirdi bu mesaj. Böyle bir eser arıyorum, fakat henüz rasgelmedim.

Senaryo olarak baktığımızda ben hikayeyi anlatmak için sürekli maziyi ziyaret edip geri dönme teknikleri sevmiyorum. Bunun bir kusur olduğu kanaatine sahibim ki pek az eser hariç bu konuda başarılı bir yapım görmedim. Beni düşünmüş olacaklar ki normal seyir zamanlarını geçtim, her bölümün başında da bu vardı.

Diğer yandan seyircinin edinmesi gereken bazı fikirleri düşünmemiz için ayrıca tekrarlamasını da sevmedim. Mesela Fatma’nın görünmez ve hayattan özerk bir şekilde yaşadığını zaten görüyoruz; bunun tekrar tekrar söylenmesine gerek yoktu. Üstelik 21. asırda 19. yüzyıl teknolojisine sahip imişiz gibi bir cinayetin, hatta cinayetlerin failinin bulunamayışı gibi bazı mantık hatalarını da düşünmüyor değilim.

Diğer yandan dizinin yerliliğini alıp götüren müzik ve ses efektleri de, evet başka bir boyut katmış, sevdim, fakat yabancı imajı veriyor; bu bazen öyle mübalağa edilmiş ki basit bir sahnede ses efekti yüzünden yerimde sıçradım. Tam ne diyeceğimi bulamadığım bir çekim tekniği ve tonlarıyla ciddi bir eserin ortaya çıkması başarılmış.

Şimdi! Diğer tüm eleştirileri boş verin. Mesele Netflix ve Türkiye yapımı olunca mutlaka bir saldırı söz konusu oluyor. Haydi, İstanbul’un kıymetsiz bir şekilde gösterilmesini geçin; kanunların ve devletin bayağı gösterilmesini de geçin; yöresel kıyafetler ile Avrupai giyinenlerin göz ucuyla kıyaslanmasını ve aşağılamasını da geçin. Lakin bir köyde iki kız çocuğuna istikrarlı olarak tecavüz edilmesini bütün köy halkının bilmesi ve susmasını geçemezseniz. Ben Türk kökenli olsun veya olmasın, ne ve kim olursa olsun, memleketimizde böyle bir köyün mevcut olduğuna inanmıyorum. Eğer gerçekten varsa lütfen söyleyin, gidip o köyü yakalım.

Eğer benim gibi fanatikçe dizi seyredenlerden iseniz sektelerle bir günde bitirebileceğiniz bir dizi olmuş. Bu tür bölüm sayısı (dizi altı bölüm) ve süreye sahip diziler bana uzun bir film tadı veriyor genelde. Bu diziden de böyle bir tat aldım. Klasik Netflix olarak eldeki malzemeleri doğru karıştıramayıp yine bazı şeyler murdar olmuş gibi, daha ciddiyetle ve mantık çerçevesinde olsaydı bu malzemelerle adından daha fazla bahsedilen bir dizi olabilirdi. Sonuç olarak ne sevdim ne sevmedim. Ben bu dizi için izlenebilir diyorum.

Fatma dizisine puanım: 6/10

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce Netflix’in Fatma dizisi olmuş mu? Seyrettiniz mi veya seyretmeği düşünüyor musunuz? Türk yapımı Netflix eserleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.