İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Exxen’in Sihirli Annem Dizisi Eleştirisi

Bu yazıda, 2003-2012 seneleri arasında çekilen ve adeta efsaneleşmiş olan bir dizinin aynı isimle, tamamen farklı bir kadroyla tekrar çekimi olan, yönetmenliğini Başak Soysal‘ın yaptığı 2021 yapımı Exxen‘in Sihirli Annem dizisini eleştirisi ile karşınızdayım.

Sene başı itibariyle yayım hayatına başlayan Acun Medaya’nın yeni girişimi olan bu yerli platformunda tenkitlere sebep olan içeriklerinden biri de Sihirli Annem dizisi olmuştu. Bunun sebebi Acun Ilıcalı‘nın küçük kızı Melisa’nın diziyi dikkat seyrettiği ve çok sevdiği için diziyi yeniden çekmek istediğini söylemesi olmuştu.

sihirli-annem-dizi-yorumu-incelemesi-exxen-halil-esen-o-belde
Sihirli Annem, Exxen’de izleyin.

Başrollerinde Nergis Kumbasar, Lale Başar, Hande Katipoğlu, Açelya Topaloğlu, Bülent Seyran ve Emre Altuğ‘un yer aldığı Exxen’in Sihirli Annem dizisi, daha iyi şartlarda çekilmiş ve her ne kadar orijinal serideki müzikleri ve isimleri, dahası hikayenin neredeyse aynısını kullanmış olsa da bir tekrar çekimde mevcut olunabilecek tüm tenkidlere maruz kalması çok tabiidir. Çünkü iyi veya kötü fark etmez, klasikleşen ve mazinin bir sayfasında kendine yer edinmiş bir şeyi yeni bir kalemle yeni bir sayfaya tekrar yazmak hiç basit değildir; dahası bu konuda herhangi bir başarının söz konusu olabileceğini düşünmemekteyim.

Evvela söylemeliyim ki her sahnede orijinal serideki kadroyu hatırladım ve her an onların karşıma çıkmasını bekledim. Bunun olacağını biliyordum. Dahası nedense her tekrar çekimde mevcut olan çocuklaştırma, daha doğrusu seviyeyi düşürme hali bu dizide de mevcut. Çocukların daha çocuk olması, kullanılan diyalogların da bu raddede sunileşmesi beni rahatsız etti; evet, doğru, çocuklar için çekildi, fakat bu diziyle büyüyen insanlara da saygı gösterilmesini isterdim.

Hikaye anlatımına gelirsek bir dizide daha ilk bölümden her şeyi anlatmak tartışmalı bir mevzu olduğu için o konuda her hangi bir beis görmedim, bölüm süresine göre olması gerektiği gibiydi. Tahmin edilebildiği ve yine de spoiler vermemek için hikayeden bahsetmeyeceğim.

Bu arada diğer platformlarda diziler genelde bir sezonun tamamen yüklenirken sadece ilk bölümünün bulunması sebebiyle diğer bölümleri izlemem mümkün olmadı. Diğer bölümler yedi günlük deneme sürem zarfında yüklenmediği için devamını izleyemedim; her şeye rağmen belki Açelya Topaloğlu gibi sevdiğim aktris ve aktörlerin mevcudiyeti sebebiyle seyredebilirdim.

Exxen’in televizyon kanalı kafası ile ve sosyal medya kitlesini geçmek istemesi ile yazık ki bunları izlemek için her ay para verileceği düşünüldüğünde bayağılıktan iler gitmiyor. Yine de platformun daha sağlam işlere imza atmasını ve başarılı olmasını dilerim.

sihirli-annem-dizisi-zamani-durdurma-sahnesi-exxen-sihirli-annem-dizi-yorumu-incelemesi
Sihirli Annem Dizisi | Bülent Seyran, Açelya Topaloğlu ve Eylem Yıldız | Exxen

Lafı gelmişken dizideki oyunculardan bahsetmek lazım gelirse umumi olarak o tabiiliği pek göremedim. Sanki haydi toplanalım ve şunu çekiverelim gibi bir hava hissettim. Tabii bu tüm oyuncular için geçerli değil. Dahası oluşturulan havayı az da olsa sevdiğimi söylemem gerekir. Her şeye rağmen seyredilebilir. Fakat asla ısrarcı değilim.

Sihirli Annem dizisine puanım: 4,2/10

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Exxen’in bu Sihirli Annem dizisi olmuş mu? Sizce de gelen gideni aratıyor mu? Dizinin kadrosu hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan çelinmeyin; aşağıdaki yorumlar kısmında dizi hakkında konuşmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
  1. BengisuCaglar BengisuCaglar Üye | 6 Mayıs 2023

    Asla eskisinin yerini tutamaz. Hey gidi be, ne izlerdim cuma günleri…

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.