İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Gibi 3. Sezon 1. Bölüm İncelemesi: Sarışın ve Kotlu

Exxen‘in sevilen içeriklerinden olan Gibi dizisi nihayet üçüncü sezonu ile karşımıza çıktı. Her hafta Cuma günü bir bölümünün yayımlanacağı dizinin Sarışın ve Kotlu isimli birinci bölümünün incelemesi ile Gibi üçüncü sezon bölüm incelemelerini başlatıyorum. İnceleme genel olarak spoiler içerecek ve bölümün konusu üzerinden devam edecektir.

exxen-gibi-dizisi-ücüncü-sezon-gibi-3-sezon
Gibi, Exxen‘de izleyin.

Yılmaz, bazı ihtiyaçlar için para hesabı içine girer iken yakın arkadaşlarından biri olan Tuncay’ın canına tak eden yalnızlığının sona ermesiyle ve tabii yeni bir ilişkiye bağladığında yakın arkadaşlarına binler lira para dağıtacağı şeklinde bir adak adadığını öğrenir. İlkkan ve Ersoy daha çok Tuncay’ın derdine çare aramak için gönüllü olsalar da Yılmaz daha çok bu adağın peşinden giderek Tuncay’a münasip bir kısmet aramak macerasına başlarlar.

Bu arada artık devamlı bir arada yaşayan üçlümüzün ev halini daha çok görmemiz, dahası onların ev haliyle diyalog ve münasebetlerinin derinleştiğini görmek hoştu. İlkkan evin bir nevi dişi kuşu gibi iken Ersoy’un getirici götürücü oluşu, yüzündeki isteksizliği seyre şayandı. Tabii tüm bunların meyvesini yiyen ise her zamanki gibi Yılmaz oluyor.

Haftalar, hatta aylarca Tuncay’a münasip bir aday bulamıyorlar. Çünkü İlkkan’ın da dediği gibi onda kadınların ilgisini çekecek enerji yoktur. Sonunda hiç ismini bile anmak istemedikleri bir arkadaşları olan Bedo, Yılmaz’ı arayarak aday bulduğunu söyler. Bakıp gülelim diye Tuncay’ın fotoğrafını iş gruplarında paylaşmışlar ve bir kız görüp Tuncay’ı beğenmiştir. Lakin büyük bir ölçütü vardır ki o da birlikte olacağı adamın vefalı olmasıdır.

Bedo’nun şahsiyeti de bir tuhaf. Onu ıssız bir köyde dilsiz babaannesi büyüttüğünden konuşmak melekesi farklı işlemektedir. Soruları zaman mefhumunu aşarak mekan üstü bir üslup ve şekilde cevaplamaktadır. Bu konuda Yılmaz’ın bir uykusuz geçen geceden sonra Bedo’nun algoritmasını çözdüğü bahis de eğlenceliydi. Ayrıca ilerleyen Gibi dizisinin 3. sezon bölümlerinde de yeni karakterler görmek veya eski tecessüsleri gidermek çok iyi olacaktır.

Nihayetinde Bedo’nun vasıtası ile bulunan Özge ile Tuncay tanışmıştır. Belki Özge’nin davetkar tavırlarıyla kısa zamanda birbirilerine uygun ve mutlu bir çift olmuşlardır. Tuncay adeta en dipten en zirveye çıkmıştır.

Yılmaz her laf gelişinde Tuncay’dan laf ağızıyla adak parasını isterken Tuncay ise beklediği bir anın, ilişkide bir raddenin gelmesini istediğini söyleyerek geçiştirmektedir. Zaten en yakın arkadaşlarına vereceği parayı sadece Ersoy için düşündüğünü ifade etmesi üzerine Yılmaz büyük bir yıkım yaşamıştır. Beklenen sonraki radde ise çiftin aynı eve çıkmasıdır. Dahası bu olur.

Her şey mükemmel iken ve eviyle arabasını satarak tatil planları yapan Tuncay her şey mükemmel giderken büyük bir şok geçirir; meğer önceden alametlerini gördüğü, fakat ne olduğunu bilmediği bir şekilde Özge’nin büyük bir hastalığı varmış. Bunu Özge’nin rutin bayılmalarının sonuncusunda, ayılmadığında fark eder. Hiç kimsesi olmayan Özge komaya girmiş, sonrasında yatalak olarak, bir nevi bitkisel hayat ile Tuncay’ın başına kalmıştır.

Burada çıkardığım notlara göre Sarışın ve Kotlu olan kızımız Özge, bu hastalığının ve neticesinde olacak olanların farkındaydı. Tek kriteri olan vefa da bu hale geldiğinde kendisine bakacak bir kimse bulmak içindi. Bedo’nun bu hastalığı işin başında kasti olarak mı söylemediği, yoksa aklına mı gelmediği ise müphem.

Dahası pek vefalı olan dostumuz Tuncay’ın birkaç ay sonra Özge vefat ettiğinde bir oynamadığı kalmıştır. Bunun için yine adak adamış ve bu defa tüm arkadaşlarına iki bin lira dağıtmağa karar vermiştir. Yılmaz için mutlu son. Fakat hoşlandığı kızı Bedo’ya kaptıran İlkkan için bunu söylemek mümkün görünmüyor.

exxen-gibi-dizisi-3-sezon-1-bolum-sarisin-ve-kotlu
Gibi dizisi | Berkay Şanveren, Feyyaz Yiğit, Kıvanç Kılınç ve A. Kürşat Öçalan | Exxen

Ayrıca yeni sezonun bu ilk bölümünün evvelki bölümlerden daha uzun olduğu görmek ve devamını beklemek de Gibi hayranlarını oldukça memnun edecektir. Zira bir saatlik bu uzunluk daha geniş bir yelpaze açmaktadır. Eski bölümlerde alttan alta yürüyen bir aceleci tavır yerini daha sakin ve anı yaşatan bir vaziyete bırakmış. Acaba süreye nazaran kalite düşüşü yaşanmış mıdır gibi bir düşünce vuku olursa da söylemek lazımdır ki Gibi ekibinin kalitesi ve oynadığı, hedef aldığı kitlenin çok başka bir boyutta bulunduğuna dikkat ettiğimizde bunun ziyadesiyle güzel olduğunu söyleyebiliriz.

Gibi’ye mahsus bir derecelendirme sistemi geliştiriyorum; dahası bu bölüme “Gibi için izlenir” diyorum. Fakat Gibi için seyretmek yetmez, Gibi’yi Gibi’ce, Gibi’yle seyretmek gerekir. Güzel bir açılış bölümü olduğunu düşünüyorum. Kısaca eğlenceli, komik, yer yer kahkaha attıran ve tatmin edici klasik bir Gibi bölümü. Gibi’nin vasıflarından hiçbir şey kaybetmeden ilerlediğini görmek memnun edici.

Gibi 3. Sezon 2. Bölüm İncelemesi: Keskin Nişancı

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Gibi dizisi 3. sezon 1. bölümü, ismiyle hitap edersek Sarışın ve Kotlu bölümü olmuş mu? Siz de benim gibi Gibi fragmanlarının fazla yanıltıcı ama hoş olduğunu düşünüyor musunuz? Bölümün en sevdiğiniz sahneleri neydi? Sizce bu bölüm forumda başlığını açarak tartıştığımız En İyi Gibi Bölümleri listesine girmeğe layık mı? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız. Bölümün her yönünü tartışalım ve incelemeğe yorumlar kısmında devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza, hususi olarak forumdaki Gibi 3. Sezon En İyi Bölümleri Seçiyoruz serlevhalı anketin olduğu başlığa alanına mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
  1. halilesen Halil ESEN Yazar | 26 Ekim 2022

    Gördüğüm kadarıyla bazıları veya pek çok insan bölümü sevmemiş. Çünkü onu zirvedeki diğer Gibi bölümleriyle kıyaslıyor. Standart bir Gibi bölümünün nezdinde güzel ve hoş bir bölümdü. Film izler gibi seyredildi kanaatimce. Değişen bazı şeyler diğer bölümlerin daha iyi olacağı intibaını verdi.

  2. Canan Karacan Canan Karacan Misafir | 19 Kasım 2022

    Sezonun bu ilk bölümü biraz işleri sallayacak gibi dursa da sonrasın kendisini toparladığını düşünüyorum.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.