İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Gibi 3. Sezon 8. Bölüm İncelemesi: Gülnuray

Exxen üstü bir şöhrete sahip olan Gibi dizisinin Gülnuray isimli 3. sezon 8. bölümü yayımlandı; dahası bu yazıda sezonun en başından itibaren devam ettirdiğimiz Gibi bölüm incelemesi yapmak üzere karşınızdayım; her zamandaki gibi hikayesi üzerinden gideceğimiz için spoiler içerecektir.

Bir akşam, silahın ateşlenmesinden de anlaşılacağı üzere düşük bütçeli siyah beyaz eski bir filmi seyrederler iken bayağılık geçirip filmi kapatan Yılmaz evin düzensiz ve temizlikten yoksun olduğu ile alakalı nutuk çeker; lakin evin reisi olup elini işlere hiç sürmeyen Yılmaz, diğerlerinin de temizliğe karşı nizamsızlığını görür ve çareyi bulmağa karar verir.

Stüdyo dairesini kapatan ama orada çalışan bir temizlikçi kadını tavsiye eden arkadaşı vasıtasıyla Gülnuray isimli bir kadını haftada bir defa olmak üzere ev için işe alır. Gülnuray, iyi huylu, on sene evvel kocası tarafından terk edilmiş ve üç çocuk sahibi, lakin biraz sakar bir kadındır.

İşe devam ederken hep olduğu gibi ona kapıyı açıp yatmağa giden Yılmaz’a bir defasında bir kahve teklifinde bulunur, dahası kabulü üzerine balkona geçen Yılmaz’ın çıplak ayaklarını görünce üşüyeceğinden endişe ederek ısrara rağmen derhal çorap getirir. Elbette mütemadiyen karşılaştığı bu alakalı tavır ve yoksunluğu sebebiyle ister istemez Yılmaz bu kadına karşı bir şeyler hissederek kendisini ona kaptırır. İsminin manasını aratmakla başlayan bu takıntı, Gülnuray’ın bir gün işe getirdiği küçük çocuğuna kendisine baba dedirtmeğe çalışmasına kadar varır. Temizliğe artık iki günde bir gelir ve kırdığı eşyaların hesabı mümkün olunmazken Yılmaz için işler gittikçe ciddileşir. Dahası ikisi de pek anlaşmaktadırlar.

Ersoy ve İlkkan’ın ağızları açık bir şekilde seyrettikleri bu vaziyet devam ededururken bir gün Yılmaz’a bir telefon gelir. Gülnuray ve Yılmaz’ın yakınlaşmasını duyan Gülnuray’ın köyden ağası Yılmaz’ı tanımak istemektedir. Neticede görüşmeğe giderler ve kafasında hesabını yapan, fotoğrafa da bakan ağa, bu işin olmayacağını söyler.

Fark edilmeli ki Ersoy’un badminton kursu ve bölümde yer almasına sebep olan spor aletlerini aldığı dükkanın Gülnuray isminde olması ve kurs çıkışı acele ile otobüse binmek zorunda kaldığı için ağa ile görüşmeğe çantayı da götürdüğü, dahası ağanın bunu görünce işkillendiği ve sonrasında onlardan oyun oynamalarını istemesini yazmak manasız geldi; yine de yazmış oldum. Bilemiyorum, eskiden sanki bu neticede ehemmiyet kazanacak sahneler daha iyi olurdu.

Dahası bölümün sonlarında Gülnuray’ın Yılmaz’a ismiyle hitap edip ona bir nevi çıkma teklifi etmesi ve çocuğunun da baba diye seslenmesi noktasına gelince Yılmaz’ın iştahının kaçtığını görmek, dahası finalde aralarında geçen samimi konuşma basit, hatta klişe ama hoştu.

Ayrıca konuk oyuncu olarak Gülnuray karakterini canlandıran Pınar Akkuzu’yu performansı ve eşliği sebebiyle belki tebrik etmek lazımdır. Gerçi artık altında bir sebep gördüğüm mahsustan başörtü takılan ve geri kalanı tesettüre aykırı bulunan temizlikçi tipinden gına gelse de kendisi güzel bir aktris.

gibi-dizisi-3-sezon-8-bolum-gulnuray-exxen-gibi-gulnuray-bolumu-gibi-s3-b8-exxen-feyyaz-yigit-pinar-akkuzu
Gibi dizisi | Feyyaz Yiğit ve Pınar Akkuzu | Exxen

Bu bölümü diğerlerinin nezdinde kurgusunu daha basit ve tabiri caizse yeknesak buldum; diğer birçok bölümde olduğu ve belki Gibi’yi bu sebeple daha çok sevdiğimiz, işlerin çığırından çıktığı bir döngü yoktu desem yanlış olmaz zannediyorum.

Gülnuray bölümüne vereceğim puan galiba “Gibi için izlenir” olur. Lakin bu bölümden keyif almadığı manasına gelmez ki Yılmaz’a karşı ağzımın açık kaldığı ve hatta kahkaha ile dolduğu sahneler mevcuttu. Her zaman öyleydi ama bu defa yalnızca Yılmaz’ın olaya müdahil olması farklı bir tat bırakmakta; bu genelde çok az oldu. Ayrıca sezonun bu defa sekiz bölümle bitmeyeceğini görmek şahane; tahminen on bölüm sürecektir.

Gibi 3. Sezon 9. Bölüm İncelemesi: Bilanço

Tabii mühim olan benim değil, sizlerin ne düşündüğüdür; Gülnuray bölümünü nasıl buldunuz ve en sevdiğiniz, konuşmağa layık gördüğünüz sahneler hangileri? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız. Yorumlar kısmında bölüm hakkında tartışmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza, hususi olarak forumdaki Gibi 3. Sezon En İyi Bölümleri Seçiyoruz serlevhalı anketin olduğu başlığa alanına mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (3)

Yorum Yaz
 1. Umut Can Umut Can Misafir | 10 Aralık 2022

  Son sahnedeki güzel manzaralı yer neresi acaba biliyor musunuz?

 2. Abidinin Memet Abidinin Memet Misafir | 16 Aralık 2022

  yalnız geçen sezon 8 değil 10 bölümdü, hatırlatayım dedim.

  • halilesen Halil ESEN Yazar | 17 Aralık 2022

   Evet, doğru. Bu sezon da 10 olacak, birinci sezon gibi.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.