İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Gibi 3. Sezon 7. Bölüm İncelemesi: Teşekkürler

Exxen denilince akla gelen yapımların belki birincisi olan Gibi dizisinin Teşekkürler isimli 3. sezon 7. bölümü yayımlandı. Bu yazıda ile de Teşekkürler bölümünün incelemesi ile karşınızdayım.

Bir halı saha maçında işin bittiği, lakin yine de hararetin devam ettiği anda olduğu yere kazıklanan ve soluklanırken Ersoy’a dikkat kesilen Yılmaz, bir kendinden geçme sonrası başına gelen İlkkan ve Ersoy’a artık futbolu bıraktığını açıklar. Bu olayı takiben onları bekleyen ve fark ettiklerinde kendilerine el sallayan Sümer’i fark ederler.

Sümer, çok önceden futbolla ilgilenmiş ve şimdilerde birçok eserlerde de yer almış, dahası yeni projelerle devam eden bir aktördür. Bizimkilere uğramasının sebebi Yılmaz (İllkan – Ersoy)’dan yeni aldığı role çalışmak, daha doğrusu metot oyuncusu olarak çalışmak için yardım istemektir. Hatta bir jest olarak bizimkilerin isimlerini alt alta filmin sonundaki teşekkürler bölümüne ekletecektir.

Bu arada Yılmaz’ı futboldan soğutan, soğumak için göze gelen sebepler silsilesine vesile olan Ersoy’un zaman zaman, bazı hallerde vuku bulan sertleşmiş göğüs uçlarıdır. Fazlaca dikkati çekmekte ve bir karadelik gibi varlığıyla enerjiyi, hevesi ve tüm sevinci yok etmektedir.

Sonrasında karakter çalışması için buluşulduğunda Sümer’in iki ikiz kardeşi oynayacağını görürüz; lakin Sümer’in oynayacağı bu Tarık ve Faruk isimli ikizlerin karakter analizi öyledir ki bambaşka vasıflar peş peşe sıralanır. Misal Tarık karakteri kısır, tutkulu, gözü pek, ketum, çapkın, dingin, temkinli, hoşsohbet, fedakar ve atletik biridir. Faruk için de bunun cabası.

Hal böyle olunca bizimkiler çevrelerinde bu vasıflara sahip insanların listesini yaparlar. Uzun bir çaba ve münakaşanın ardından oluşan listedeki insanları ziyaret ederler, sohbetlerinde bulunurlar ve bu vaziyet içinde Sümer de tahlillerde bulunur. Hepsine giderler, lakin son üç tanesi hariç diğerleri bir geçiş sahnesi olarak kullanılır. Biri, sohbetin sonlarında Yılmaz’ın gerçeği öğrendiğinde büyük tepki gösterdiği kendisini kısırlaştıran adam; ikincisi gözü pek, lakin bir kabadayı; sonuncusu ise lunaparkta gondol işleten arkadaş. Anlatıp detaya girmeğe lüzum çok üçünde de kahkaha sebebi sahneler boldu.

Bir zaman sonra artık film çekilmeğe başlanmış, hatta sıra final sahnesine gelmiştir. Elbette bizimkiler Sümer’i bu süre boyunca yalnız bırakmazlar. Lakin büyük bir problem vardır: Ersoy’un göğüs uçları. Mütemadi olarak Sümer’in dikkatini celp etmesine ve rolü adamakıllı oynayamamasına sebep olmaktadır.

Çekimlerde gördüğümüz son sahnede kadının adama onun kısır olduğunu söylediği anda dikkati dağılıp ruhu sömürülen Sümer’in ellerini omuzlarından açarak fırlattığı hareketin sebebi, analiz için ziyaret ettikleri kendisini kısırlaştıran adama Esra’nın “eve gittiğinizde karınız hamile olduğunu söylerse, ne yaparsınız” diye sorduğunda adamın yaptığı bir hareketti; suni bir sarhoşluk içinde bulunan Sümer’in dimağından o anda fırlayıverdi.

Bu arada Esra’yı uzun bir müddet sonra yeniden görmek güzeldi. Şaşırtıcı olan İlkkan’ın belki ilk defa bir kadına katılmıyor oluşuydu; hayret. Gibi 3. sezonuyla gerçekten birçok şeyleri değiştirdi. Bu vaziyet evvelki bölümlerde hoşuma gitse de nedense artık göze batıyor. Yine de hakkını yemeyelim Gibi ruhunu bulmak pekala mümkün ve bir Gibi hayranı olarak bölümleri hoş görüyorum.

Neticede Sümer başarısız bir performans sergiler ve film fiyasko ile yerini alır. Sümer Ersoy’u suçlasa da bizler biliyoruz ki Yılmaz’ın da ifade ettiği üzere bu asıl onun muvaffakiyetsizliğidir. Şaka bir yana Ersoy’un bölüm boyunca, hatta final sahnelerinde dahi ezilmesi ve neticede sergilenen performans fevkalade idi.

gibi-dizisi-3-sezon-7-bolum-tesekkurler-exxen-gibi-tesekkurler-s3-b7
Gibi dizisi | A. Kürşat Öçalan, Kıvanç Kılınç ve Feyyaz Yiğit | Exxen

Sonuç olarak elbette seyretmekten zevk alınan ama olayların bu sezonla değişen bazı şeylerin aksine daha yolunda ilerlediği güzide bir Gibi bölümü olmuş.

Teşekkürler bölümüne vereceğim puan galiba “gibi işte izlenir” olur. Bu arada bu hususi puanları nizama oturtmağa çalışırken sezon bitti sayılır.

Gibi 3. Sezon 8. Bölüm İncelemesi: Gülnuray

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Gibi’nin bu 3. sezon 7. bölümünü nasıl buldunuz? En beğendiğiniz sahneler hangileriydi? Bu bölüme ne dersiniz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız. Her zaman olduğu gibi yorumlar kısmında bölüm hakkında konuşmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza, hususi olarak forumdaki Gibi 3. Sezon En İyi Bölümleri Seçiyoruz serlevhalı anketin olduğu başlığa alanına mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (7)

Yorum Yaz
 1. Yılmaz Yılmaz Misafir | 2 Aralık 2022

  Bölümün sonunda çalan şarkı hakkında bir bilginiz var mı?

  • halilesen Halil ESEN Yazar | 2 Aralık 2022

   Hayır, bulamadım. Zannedersem Büfe bölümünde olduğu gibi bildiğimiz manada piyasada bulunmayan yahut sağda solda gizlenen bir müzik. Büfe’deki gibi kısa bir parça olması mümkün. Bulan varsa paylaşsın lütfen.

 2. Mustafa Mustafa Misafir | 3 Aralık 2022

  Yine harika bir yazı olmuş halil bey. Bu arada peripheral dizisi analizi gelir mi? 🙂

  • halilesen Halil ESEN Yazar | 3 Aralık 2022

   Çok teşekkür ederim Mustafa Bey. Periferal dizisi için ayrıca yazmak istiyorum; gelebilir. 🙂

 3. Beria Yarar Beria Yarar Misafir | 6 Aralık 2022

  Merhabalar, gözü pek (kabadayı) kısmında bir gönderme bulunduğunu düşünüyorum. Tepki çekmemek adına göndermeyi belirtmekten izlediğim günden beri çekiniyorum. Ben mi yanlış anladım acaba yoksa herkes mi göndermeyi görmezden geliyor?

  • halilesen Halil ESEN Yazar | 6 Aralık 2022

   Şahsen izlerken öyle düşünmedim ama zannedersem bahsettiğiniz göndermeyi şaibeli olsa da tahmin edebiliyorum. Açıkçası bir gönderme olduğunu düşünseydim söylemekten imtina etmezdir. Lütfen, söylemekten çekinmeyin. O Belde’deki vasıflardan biri de belli sınırı aşmadığı müddetçe verdği hürriyettir.

 4. Kemal Güler Kemal Güler Misafir | 7 Aralık 2022

  “Benim gözüpekliğimi emdiyse ödeyecek kardeşim! Benim gözüpekliğim 4000tl!!” 😂 Ekrem Abi👍

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.