İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Gibi 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi: Bin

Bu yazıda Exxen’de devam eden Gibi dizisinin Bin isimli 4. sezon 2. bölümünün incelemesi ile karşınızdayım. Hikayesi üzerinde bir anlatım tercih edildiğinden detaya inilmeyecek de olsa spoiler içerecektir.

Çok zor bir kararın üstesinden bir şekilde gelip yeni kapı zillerini seçen Yılmaz ve İlkkan bulundukları iş hanından çıkarlarken onlara üst kattan Tanju bağırarak yanlarına gelmesini ister. Görmezden gelmek isteseler de bu mümkün olmaz ve yanına giderler; Tanju bir kaçak işçiyle alakalı ifade vermek üzere gideceğini ve dükkanına bakmalarını ister. Bizimkiler istemeyerek de olsa bir şekilde kabul etmek mecburiyetinde kalırlar.

Bu arada Tanju’yu geçen sezondaki Bilanço bölümden hatırlayabilirsiniz. Kendisi erotik ürünler satan bir esnaftır. Lakin ona göre bunlar sağlık ürünleridir. Fakat düşünülenin aksine bizimkiler bu dükkanda bulunmaktan imtina edecek insanlar değil; hatta gelen bir erkek müşterinin talebini dükkanı bilmedikleri için sonra gelmelerini söylerlerken içeri giren bir kızın her istediğini yerine getirmek üzere el pençe divan beklediler.

Sıkkın bir şekilde bekleyedururlar iken dükkana bir grup insanlar girer. Kendilerini bir tercüman, Fransız bir sanatçı ve çalıştıkları şeklinde takdim ederler. Dahası -burada ismini söylemeyeceğim- bir cinsel üründen almak isterler. Fransız sanatçı yeni eserini bu üründen kullanarak devasa bir duvara eserini peyda edecektir. Burada dikkat edilen nokta bu üründen bin adet istemeleridir.

Elbette dükkan sahibi olmadan böyle bir işe karışmağı Yılmaz istemese de İlkkan’a muazzam bir azim ve şevk ile ticaret yapmak arzusu gelir. Elbette o neticesinde bu satıştan koparmağı düşündüğü komisyona bakmaktadır. Mevzubahis satmak ve para olunca İlkkan satışı kabul eder. Dükkanda o kadar stok olmaması üzerine gerisinin yarına verilmesi üzerine anlaşırlar. Ödemeye sıra geldiğinde bizimkiler makineye okutulan ürünü binle çarpacak tuş kombinasyonunu bilmediklerinden İlkkan aynı ürünü bin defa okutur.

Tanju geri döndüğünde beklediklerinin aksine öfkelidir, çünkü stok olmadan ürün satışı yapılmıştır ve büyük miktarda bir para söz konusudur; bu sebeple maliyeden bir kişi denetime gelecektir; derhal adamlar aranır ve neticede iş çözülür. En son sıra komisyonu koparmağa gelince İlkkan bir türlü isteyemez, Yılmaz ise lafı gevelemez. Tanju adeta söve söve 11 bin lira komisyon verir. Dükkandan çıktıklarında yine arkalarından saydırır. Tüm han onları izlerken artık bunları hazmedemeyen Yılmaz patlar ve tüm parayı boşluğa fırlatır. Olan Ersoy’a olur.

exxen-gibi-dizisi-s4-b2-bin-dorduncu-sezon-ikinci-bolum-bin-gibi-exxen-o-belde-inceleme-yorum-elestiri-analiz
Gibi dizisi | Exxen

Bölüm hakkında son olarak bir şeyler söylemek gerekirse malum olduğu üzere yukarıda hikayesinden irte pek anlatılacak bir şey bulamadım. Pek söz etmedim ama Ersoy’un dahil olması işi biraz kurtardı bence. Bazılarının aksine Ersoy’un diziye renk kattığını düşünüyorum ve dizideki varlığı benim hoşuma gidiyor.

Gibi 4. Sezon 1. Bölüm İncelemesi: Övgü

Gibi 4. sezon 2. bölümü Bin’e 5.8/10 puan veriyorum. Tabii, benim değil, sizin ne düşündüğünüz mühim. Bölüm hakkında düşünceleriniz nelerdir? Sizce de bu bazı bölümler gibi araya kaynayabilecek ortalama altı bir bölüm mü? En sevdiğiniz anlar hangisiydi? Yorumlar kısmında buluşalım.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza, hususi olarak Exxen alanına mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.