İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Kaçış Dizisi Ön İnceleme

Disney Plus‘ın ülkemizde faaliyete başlamasının bir nişanesi olan Kaçış Dizisi ilk yerli Disney+ yapımı olarak yayımlanmağa başladı. Bu yazıda henüz birinci bölümü yayımlanan Kaçış hakkındaki ön inceleme, daha doğrusu her zamanki gibi dizi eleştirisinde bulunacağım. İlk bölümden bahsetmeden evvel dizisini bülten açıklamasında veya dizinin konusunu açıklarken kullanılan ifadeleri aktarmak isterim:

“Bugüne kadar istediği başarıyı yakalayamamış olan savaş fotoğrafçısı Mehmet, muhabir arkadaşı İlker ve içlerinde aktivist Zeynep’in de olduğu Almanya’dan gelen bir grupla beraber; bir Ezidi köyünde araştırma yapmak üzere, Türkiye’den sınırın diğer tarafına gizlice geçiş yaparlar, fakat radikal terör örgütünün köye yaptığı baskında örgütün eline düşmekten kurtulamazlar. Bazıları öldürülürken, Zeynep ve diğerleri örgüt tarafından götürülür. Zeynep bir kadın olarak, İlker ise onlardan olmayan bir erkek olarak her türlü zulme maruz kalırlarken, son anda örgütün eline düşmekten kurtulan Mehmet için ise tek başına bir yaşam mücadelesi başlar. Hem kendini hem de arkadaşlarını kurtarabilmek adına Mehmet için artık tek bir seçenek vardır; örgütün içine girerek onlardan biri gibi olmak.”

Kaçış, şimdi Disney+’tan izleyin.

Kaçış dizisi bir rakı sofrasında maziyi yad ve geleceği tasavvur eden Mehmet’in kederiyle başlar. Sonrasında mazide, ismi söylenmiyor ama IŞID’in, bir adamın sözde Allah’ın emirlerine göre yaşamadığı için kafasını kesildiği vidyonun yayımlanmasıyla devam eder…

Kariyerinde yüzüne kapanan kapılara inat kendi yolunu tutmak için verdiği haraketli bir kararla Ortadoğu’ya savaş muhabiri olarak gitmek için kardeşi ve bir grup kimse ile kaçak yoldan sınırı aşarlar. Daha bir gün geçmiştir ki Mehmet köyün dışında fotoğraf çekerken köye terör örgütü tarafından baskın yapılır; biri öldürülen üç gazeteci hariç, diğer herkes katledilir. Mehmet ise uzaktan hadiseleri dehşet içinde izler. Derbeder ve buhran içinde geçen günün ardından Türkiye’ye geri dönmek ister lakin yolu bulamayacağına emindir. Tek çarenin onların içine karışmak ve arkadaşlarını kurtarmağa çalışmak olduğunu düşünür…

Şahsen gözüme batan şeylerden en ciddiye aldığım, hususi olarak ecnebi destekli veya ortalık yapımlarda da gördüğüm, diyalogların sanki Türkçe çeviri imiş gibi, bazı kalıp ifadelerden ibaret olmasıdır. Kaçış dizisinde bunun abartılı olduğunu düşünmüyorum, lakin dikkatimi çekecek kadar bulunmaktaydı. Bunun en büyük emarelerinden biri performansların yapmacığa daha yakın durmasıdır.

Diğer yandan filmin çekimlerinde bir veya birçok kompozisyon uygulamaları da sinematografi olarak iyi değerlendirmeğe yarayacaktır. Yine de bunu olağan buluyorum. Oyuncu performansları ile az evvel söylediğim diyaloglardan ötürü mevcut olan yapmacılığın yanında mümkün olduğunca iyi olduğu söylenebilir.

 • kacis-dizisi-disney-plus
 • kacis-dizisi-disney-plus-kacis-disney-plus
 • kacis-dizisi-disney-plus
 • kacis-dizisi-disney-plus
 • kacis-dizisi-disney-plus
 • kacis-dizisi-disney-plus
 • kacis-dizisi-disney-plus
 • kacis-dizisi-disney-plus
 • kacis-dizisi-disney-plus
 • kacis-dizisi-disney-plus

Zannedersem korktuğu şey başımıza gelecek: bu dizi de sanki güzel bir filmin kenarlarından tutup uzatarak ve genişleterek belli parçalara bölünmesi gibi, yayvan bir şekilde ilerleyebilir. İlk bölüm bu konuda biraz iyimser olmamı sağladı. Çünkü öyle olduğunu düşündüğüm sahnelerde az da olsa anlatıma iyi hizmet eden bir taraf vardı. Evet, umut var.

Kaçış dizisine vereceğim puanı tam eleştiriye bırakıyor, dahası sizlerin neler düşündüğünüzü merak ediyorum. Siz Kaçış dizisini izlediniz mi? Disney Plus’ın yapacağı ve yapmak üzere olduğu yerli yapımları hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
 1. Kaan Öztürk Kaan Öztürk Misafir | 29 Haziran 2022

  Dizinin ilk bölümünü izledim, çok sıkıcıydı. Kısacık senaryoyu uzatmışlar da uzatmışlar daha ilk bölümde basit mantık hataları vardı. Bununla vakit kaybetmenizi tavsiye etmem

  • halilesen Halil ESEN Yazar | 1 Temmuz 2022

   Katılıyorum. mantık hatasından ziyade akıllı kimsenin yapmayacağı hareketler vardı senaryo icabı. Yorumunuz için teşekkürler.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.