İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Undone Dizi Eleştirisi

İsminin Türkçesi mahvolmuş, perişan manalarına da gelen Undone dizisi, Hisko Hulsing tarafından yönetilen birinci sezonu itibariyle 2019 yapımı bir Amazon Orijinal dizisidir.

Bu yazımda uzun zaman sonra tavsiyede az da olsa ısrar edebileceğim bir diziyi, görünüşte animasyon gibi duran, fakat gerçek insanlarla çekilen bu mini diziyi spoilersız bir şekilde inceleyeceğim.

amazon-prime-undone-analizi-konusu-incelemesi-halil-esen

Dram | 2019 | 1. Sezon | İzleyin: Amazon Prime

Başrollerinde Rosa Salazar, Angelique Cabral, Constance Marie, Siddharth Dhananjay, Daveed Diggs ve Bob Odenkirk gibi isimlerin yer aldığı Undone dizisi, hayatı bunaltılı bir şekilde devam ederken geçirdiği bir trafik kazasından sonra meydana çıkan zamanda ve mekanda seyahat gibi özel güçlere sahip olan 28 yaşındaki Alma’nın ölmüş babasını görmesi ve onun geçmişteki ölümünün sebebini ortaya çıkarıp ona mani olma yolundaki hikayesini konu alır.

Kendisinde de alametleri olduğu gibi zamanında şizofreni teşhisi konmuş olan babası, bir profesördü ve farklı beyin yapısına sahip olan insanlar ve şamanlar üzerine çalışıyordu. Dahası onun annesinde de görülen bu vasıfla kendisi ve şimdi kızı da şamandı ve özel güçleri vardı. Lakin işler sanıldığı kadar basit veya karmaşık değil. Elma bir şizofren mi, yoksa gerçekten de farklı mı?

Gerçek görüntüleri ve çekimleri boyayarak, yani rotoskop tekniği ile çekilen dizi, hususi ve alaka çeken bir yapıya sahip. İlk bölümünün irtesinde hadiselerin peş peşe geldiği geniş yapısıyla muhtevasına göre çok kısa denilebilecek bölüm süreleriyle bir anda başlayıp biten Undone dizisi, birçok kimsenin beğenisini kazanan bir Prime Video dizisi oldu.

Undone Dizisine Yorumum ve İncelemem

Benim beğendiğim kısımlardan biri bir çizgi diziye bakar gibi olmamıza rağmen onun çok dışında, gerçek insan ilişkilerinin ve onların arkasındaki gerçek oyuncuların oluşunu bilmemiz ve bunun hiç sırıtmaması oldu. İşlenen konularıyla bir yetişkin çizgi dizisi veya sadece dizisi demeğe layık buldum. İşleyiş kısmı elbet tartışılabilir; ben beğendim. En azından hikayeyi desteklemek ve onunla beraber gitmek namına başarılıydı.

Burada oyuncu performanslarından bahsetmek lazım gelirse her şey olması gerektiği kadar ve çizgi şeklinde dahi hissedilir bir raddede başarılıydı. Dahası kullanılan görsel efektler eğer normal, canlı bir çekimde kullanılsaydı pek tabiidir ki sırıtır ve bayat bir görüntü ortaya çıkardı. Lakin zaten çizgi dizi olduğundan bu beis ortadan kalkmış ve kendi içinde bütünleşmiş bulunmaktadır.

Undone dizinin süratli yapısı ağızda bırakan bir tat bırakıyor. Bölüm sürelerinin daha uzun olması istenilir, lakin dozunda bırakıldığını düşünüyorum.

Söylemeden edemeyeceğim, Inception‘dan sonra finallerdeki muallaklık beni biraz sıkmağa başladı. Yapımcıların tüm gizemi seyircinin aklına veya inanmak istediğine bırakması evet, hoş, lakin hemen hemen herkesin yaptığı bir klişeye dönüşmeğe başladı. Daha can sıkıcı olan da her iki ihtimalinde karinesinin mevcut olmasıdır. Bu kötü vasıf diziyi ve seyircilerini bunaltıyor. Fakat her şeyin ötesinde bunun bir dizi olduğunu hatırlarsak bu muallaklığı gidermek ve bizlere bir nebze istediğimiz şeyi vermek için ikinci sezonun gelmesi fevkalade olacaktır ki gelmelidir de.

  • amazon-prime-undone-analizi-konusu-incelemesi-halil-esen
  • amazon-prime-undone-analizi-konusu-incelemesi-halil-esen
  • amazon-prime-undone-analizi-konusu-incelemesi-halil-esen
  • amazon-prime-undone-analizi-konusu-incelemesi-halil-esen
  • amazon-prime-undone-analizi-konusu-incelemesi-halil-esen

Diziyi seyrederken bazen acaba animasyon gibi yapmasalar mıydı diye düşündüğüm, fakat meydana getirdikleri işi beğendiğim ve hoşuma giden bir dizi oldu. Dizide bir eseri beğenmenizi, ona sahip çıkmanızı sağlayan unsurların neredeyse hepsi mevcut. Her bölümün yirmi iki – yirmi üç dakika olmasıyla da toplamda üç saati bulan sekiz bölümlük bu sürükleyici ve çerez lezzeti veren bu diziyi seyretmenizi tavsiye ediyorum. Hem biraz da ısrar ediyorum.

Undone dizisine puanım: 7/10

Sizlerin fikirleri nedir? Diziyi seyrettiğiniz mi veya seyretmeği düşünüyor musunuz? Nasıl buldunuz? Undone dizisine siz kaç puan verirdiniz? Genel olarak Amazon Prime içeriklerini başarılı buluyor musunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan kendinizi geri koymayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.