İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Arınma Gecesi Dizisi 1. Sezon Eleştirisi

Arınma Gecesi dizisi veya orijinal ismiyle The Purge, yönetmenliğini filmlerinin de yönetmeni olan James DeMonaco‘ın yaptığı 2018-2019 tarihlerinde iki sezon olarak çekilen ve şu anda Amazon Prime Video‘da seyredebileceğiniz bir dizidir.

ABD’de senede bir defa tüm suçlar, dahası her şey on iki saat boyunca yasal hale geliyor. Daha açık ifade etmek lazım gelirse on iki saat kanun yok, devlet yok. Dahası insanlar birbirlerini katlederek kendilerini arınmış sayıyorlar. Bununla da kalmıyor hükumet vatandaşlarının arınmasını teşvik ediliyor. Dahası bunun suç oranlarını düşürdüğü savunuluyor. Çünkü herkes bir sene boyunca içinde biriktirdiğini bu on iki saate saklıyor. Böyle bir ortamın neticelerini tahmin etmek zor değil. The Purge dizisi, filmlerinin de ilham aldığı bu evrende geçmektedir. İşte spoiler’sız Arınma Gecesi dizinin birinci sezon yorumum.

the-purge-arinma-gecesi-dizisi-birinci-sezon-amazon-prime-video

2018 | Dram, Korku/Gerilim | 1. Sezon | İzleyin: Prime Video

Başrollerinde Jessica Garza, Amanda Warren ve Lee Tergesen gibi isimlerinin bulunduğu Arınma Gecesi dizisinin birinci sezonu konusu, birbirileriyle hiçbir alakası bulunmayan üç farklı hikaye ile başlıyor. Dahası bu üç hikayenin kahramanlarının aynı adama tesadüf etmiş olmaları sebebiyle finalde bir araya geldiği sezon, on bölümden oluşuyor.

Bu on bölüm, ekseriyeti arında gecesi olmak üzere, hemen hemen bir günde geçmektedir. Merakınızı kaçırmamak ve yeterince hikayenin hülasasını yaptığımı düşündüğüm için ayrıntılara girmeyeceğim.

Arınma Gecesi Dizisi 1. Sezon İnceleme, Yorumum ve Eleştirim

Arınma Gecesi filmlerini hiç seyretmemiş olmam diziyi kendi başına, dahası filmlerinin tesirinde kalmadan değerlendirmemi sağlamaktadır. Dahası The Purge dizisi, sanki bir sinema filminin iki ucundan tutulup uzatılmış ve on parçaya bölünmüş hali gibi. Lakin ancak bir kısa filmden beklenebilir raddede karakter analizi ve yetersiz bir hikaye anlatımını içinde barındırmaktadır. Dahası ancak filmlere mahsus bir heyecanı yansıtmaktadır ki o dizi tadını pek bulamadım. Bir dizide olmaması lazım gelen bir şekilde yeknesak ilerliyor. Bundan öte basit ve kolaya kaçan bir kurgusu var.

Arınma Gecesi dizisinin birinci sezonu bende hayal kırıklığı peyda etti. Fakat anlayamadığım bir şekilde de sevdim. Fena olmayan bir dublajı olması diziye devam etmem hususunda destekleyici oldu. Evet her ne kadar baştan sıksa ve yeknesak bir halde ilerlese de tabii olarak bir yerden sonra hikayesi sarıyor ve karakterlerle bütünleşmemizi sağlıyor. Bu evrenin alaka uyandıran orijinal ve muayyen bir mantığı var.

Dizinin öldürerek arınacağını zannedenlerin ötesinde sistemi tenkid edenleri, cinsiyet eşitsizliğini, suiistimalleri, zengin fakir muvazenesizliğini ve buna benzer birçok farklı yönü sığ bir şekilde de olsa ele alması güzel.

  • the-purge-dizisi-arinma-gecesi-dizisi-birinci-sezon-2018-amazon-original-halil-esen-incelemesi-yorumu
  • the-purge-dizisi-arinma-gecesi-dizisi-birinci-sezon-2018-amazon-original-halil-esen-incelemesi-yorumu
  • the-purge-dizisi-arinma-gecesi-dizisi-birinci-sezon-2018-amazon-original-halil-esen-incelemesi-yorumu
  • the-purge-dizisi-arinma-gecesi-dizisi-birinci-sezon-2018-amazon-original-halil-esen-incelemesi-yorumu

Birçok yerli ve yabancı dizi yorumlarına baktığım zaman ilk sezona nazaran ikinci sezonun fevkalade olduğu söyleniyor. Hatta ilk sezonu es geçmemizi söyleyenler dahi var. İkinci sezonu seyredersem yorumumu yazarım. Lakin birince sezonu izlemenizi tavsiye edemiyorum. İzlerseniz de sizi tutamam elbette.

The Purge birinci sezon puanım: 4,8/10

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Arınma Gecesi dizisinin veya The Purge‘nin ilk sezonunu umumi manada başarısız bulmam, fakat aynı zamanda da sevmem filmlerini seyretmemiş olmamdan ve dolayısıyla hikayeye yeni girmiş bulunmamdan mı ileri geliyor? Siz diziyi seyrettiniz mi? Seyretmeği düşünüyor musunuz? Başarılı bulduğunuz Prime Video dizileri hangileri? Lütfen yorumlar kısmından fikirlerinizi paylaşmağı ihmal etmeyin.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.