İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Them / Ötekiler Dizi Eleştirisi

Bir Amazon Prime dizisi olan Ötekiler veya orijinal ismiyle Them dizisi, 1950’lerin Los Angeles’ında beyaz bir mahalleye taşınan zenci ailenin başından geçen on günü konu almaktadır.

Baştan söyleyeyim zenci kelimesini kullanırken bunu başı bol lisan cahillerinin anladığı n*gga gibi kelimelerin karşılığı olarak kullanmıyorum ki bu kelimelerin karşılığı zenci değil, paryadır. Asıl onlar “siyahi” diyerek alenen siyah-beyaz ırkçılığı yapmaktadırlar. Ben, bizim tarihimizde bu tür bir ırkçılık hiç görmedim. Zenciler bizim için herhangi bir vatandaştan farklı değildir ve onları asla, parya veya nigga olarak görmüyoruz. Lütfen milletimizi onlar gibi medeniyetsiz görmeyin. Lakin bazı kendini global olmak rüzgarıyla Amerikalı veya Avrupalı sayanlar, devamlı onların dünyası ile nazar etmektedirler. Diğer yandan bazı tarihi vesikalarda onların kendilerine zenci (zenc) dediklerini görürsünüz. Zannedersem anlatabildim.

🎬 Them / Ötekiler – 1. Sezon

otekiler-dizisi-them-series-dizisi-incelemesi-yorumu-elestirisi-konusu-degerlendirmesi-them-series-review-amazon-prime-video-halil-esen
Them | Ashley Thomas | Prime Video => İzleyin

Başrollerinde Deborah Ayorinde, Ashley Thomas, Alison Pill, Shahadi Wright Joseph, Melody Hurd ve Ryan Kwanten gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuna sahip Them dizisinin konusu şudur:

Emory ailesinin beyaz ailelerle dolu Compton’a taşınmasıyla başlar. Ancak oranın sakinleri aralarında bir zenci aile istememektedir. Bunun mülklerinin kıymetini azaltacağını ve bu göçün devamının da geleceğini düşünürler. Emory ailesine psikolojik baskılar yapıp onları tahrik ederek taşınmalarına zorlamak isterler. Lakin daha evvel başlarından geçen ve bebeklerinin öldürülmesiyle sonuçlanan bir vakadan sonra artık kaçmağa niyetleri yoktur. Lakin işin dozu artar ve kızlarının okuldaki, babanın işindeki dışlamalar da bunlara eklenince psikolojik olarak büyük bir yıkım yaşarlar. Them dizisi hakkında daha fazla spoiler vermeden hakkındaki düşüncelerime geçiyorum.

Ötekiler dizisi hakkında düşünceler

them-otekiler-dizisi-amazon-prime-video-sahneler-4-halil-esen
Deborah Ayorinde, Shahadi Wright Joseph, Melody Hurd ve Ashley Thomas | Ötekiler / Them 1. Sezon | Amazon Studios

Dizide ırkçılık sebebiyle zencilerin dışlanmasını ve Amerika haklının şeytanlığıyla onları nasıl gördüğünün çizildiği tasviri başarılı buldum. Dahası bunların neticesinde zencilerin psikolojik olarak ne hallere düşebildiklerini, akıllarını kaybetmelerine dahi sebep olan travmalarının (gerçek karşısında biraz daha yumuşak kalmasına rağmen) iyi yansıtıldığını düşünüyorum. Diğer yapımlarda da gördüğüm üzere değişim rüzgarında zencilerin kendilerini onlardan biri olduğunu konusunda ispat etmek çabaları içinde bulunduklarını, o tavırları yine iyi yansıtılıyor.

Benim Them veya Ötekiler dizisinde beğenmediğim şey, işe metafizik / ruhani / büyü güçlerinin karışması oldu. Bence senaryoda baskı ve psikoloji üzerinde dursaydılar daha çarpıcı olabilirdi. Bir de dizinin en başında bunların gerçek bir hikaye olduğunu söyledikten sonra bu tür görüntüler gerçekliği bozdu. Tekrar diyeceğim gibi gerilim unsurları neredeyse bizim cinli korku filmlerine dönüşecek şekilde kullanılmış. Bu varlıkları inkar etmiyorum, fakat bir gıdım spoiler vereceğim ki kendini halkına peygamber olarak tanıtan ve tanrısıyla konuşan bir delinin kendi ahdinin olması ve o eve, dolayısıyla onlara musallat oluşu; dahası bazı haykırışlar sonları alevin ortaya çıkması bence hoş değildi.

Özellikle büyük şirketlerin, belli bir bütçeye sahip eserlerinde oyuncu performanslarının, sinematografinin ve sair unsurların olması gereken kriterleri artık karşıladıklarını düşünüyorum. Them dizisi de bu şekilde: İyi oyunculuk, iyi müzik, iyi iş. Hepsi dozundaydı.

Ayrıca daha evvel de dediğim üzere, zannedersem Get Out incelememde yazmıştım, ırkçılığa en çok yakışan türün korku/gerilim olduğunu zannımı tekrar yaşadım. Gerçekten de dram bir yere kadar, korku ise ırkçılığa bambaşka bir yere götürmekte ve daha iyi yansıtmaktadır. Değinmişken de söylemek lazım ki evet, Jordan Peele‘nin bu tür yapımlara etkisi inkar edilemeyecek kadar büyük ve onun filmlerinin hayranı iseniz eminim Ötekiler dizisinden de keyif alacaksınızdır.

them-otekiler-dizisi-amazon-prime-video-sahneler-4-halil-esen
Deborah Ayorinde | Ötekiler / Them 1. Sezon | Amazon Studios

Siz de benim gibi saplantılı bir şekilde dizi seyrediyorsanız on bölümlük birinci sezonunu bir günde (toplamı 6 – 7 saat falan) bitirebilirsiniz ve bence, buna değer. Bu dizi Amazon‘un ırkçılık üzerinde durduğu diğer eserleri arasında daha iyi bir yere sahip. Ötekiler dizisini izlemenizi tavsiye ediyorum. Benim Ötekiler yahut Them dizisine puanım:

Değerlendirme: 7 / 10.

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce Them/Ötekiler dizisi olmuş mu? Them dizisini seyrettiniz mi veya izlemeği düşünüyor musunuz? Amazon Prime yapımlarını hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz de zencilere siyahi diyerek ırkçılık yapanlardan mısınız? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız. Them dizisi hakkında konuşmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
  1. Emre Emre Misafir | 16 Temmuz 2023

    Çok güzel bir diziydi Ötekiler. 2. sezonunun çıkacak olması daha güzel tabii. İnceleme için teşekkürler.

    • halilesen Halil ESEN Yazar | 16 Temmuz 2023

      Katılıyor ve yorumunuz için teşekkür ediyorum.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.