Beşinci Element – Film Yorumu

The Fifth Element, yani Beşinci Element filmi, 1997 senesinde vizyona giren ve 23. yüzyılı konu alan başrolünde Bruce Willis‘ın oynadığı ve Luc Besson‘nun yönetmeni olduğu aksiyon/bilimkurgu türünde klasik bir şaheserdir.

besinci-element-the-fifth-element-film-incelemesi-bruce-willis-luc-besson-film-afisi

IMDb: 7,7/10 | Sinemalar: 8,2/10 | Beyazperde: 4,2/5

Beş bin yılda bir hayatı yok etmek için gelen bir şeytani güç ortaya çıkar ve onu durdurabilecek sadece mükemmel varlık beşinci elementtir.

Beşinci Element Nereden Seyredilir?

DVD’si zamanında mevcut olan bu filmin Türkiye piyasasında dijital olarak bulunmaması çok kötü. Lakin ulaşılabilir vaziyettedir; filmi Youtube‘dan seyredebilirsiniz.

Beşinci Element filminin Türkiye’de resmi satışı bulunmadığından ve artık eski DVD’ler kullanılmadığından filmin alt yazılı versiyonunu seyredemedik. Şahsidir ama filmin dublajı son derece keyif vericidir.

The Fifth Element Film İncelemesi

Mısır piramitlerinde başlayan hikayede film, bizleri 300 sene sonraki geleceğe götürür. Lakin bu gelecek 90’ların gelecek hayalidir; bu sebeple şu anki gelecek yargısından uzak, daha ilkel bir gelecek görmekteyiz; ileri teknoloji bir tıp, uzay seyahati, aşırı yüksek binalar, uçan arabalar ve henüz mümkün olmayan pek çok şey filmde mevcut olsa da az çok göze batan bir makineleşme vardır. Göze batma sebebi de günümüzde artık makine veya donanımdan ziyade yazılım ve sadeliğin ehemmiyet arz etmesidir.

besinci-element-the-fifth-element-film-incelemesi-bruce-willis-luc-besson-film-afisi
The Ffth Element, 20. yıl dönümü için Paris’te filmdeki otomobiller sergilenmiştir.

Sezildiği üzere dünya birliğinin sağlandığı ve insan dışı varlıklarla birlikte bir yaşayış içinde bulunulduğu görülmektedir. Öyle ki Bruce Willis’in canlandırdığı Korben Dallas, bir polis kontrolünde Bayım, insan kategorisinden misiniz? sorusuna Olumsuz, ben etli bir dondurma çubuğuyum. diyebilmektedir.

Film bu bilim-kurgu yapısının yanında iyi bir aksiyon ve hatırı sayılır incelikte ilham verici nükte geçişlerine sahiptir. Éric Serra imzalı film müzikleri de bunu desteklemektedir. Başta bahsettiğimiz ilkel gelecek sizi sıkmıyor, aksine filmin içinde barındırdığı birçok unsur ile keyifli bir iki saat geçirmenizi sağlıyor.

Beşinci Element Nedir?

Hayatı meydana getiren dört elementin ortasında, bunlardan güç olan veya bu güçleri kendisinde birleştiren yüce varlık; insan formunda, lakin insandan daha güçlü bir canlıdır.

besinci-element-the-fifth-element-film-incelemesi-bruce-willis-luc-besson-film-afisi

Milla Jovovich’in canlandırdığı Leeloo karakterinde The Fifth Element, mükemmelliğin yanında zariflik ve masumluğu, en güçlünün bile ilgiye muhtaç olduğunu ifade etmektedir. Lakin bu vasıflar filmde o kadar da ön planda değildir. Beşinci Elementin, yani Leeloo’nun çocuksu ve masum bakışları adeta gücün saflığına işaret etmektir.

Elbette filmde aksiyonun zirve yaptığı unutulmaz finali en harika anıdır. Film bittiğinde arkanıza yaslanıp İyi ki seyretmişim. dedirten bir filmdir. Şu da var ki The Fifth Element, bu aksiyon ve bilimkurgunun yanında sizlere aşırı derin bir felsefe sunmuyor. Lakin hafızalarda tatlı bir yer tutuyor. Diğer film inceleme yazıları gibi The Fifth Element filmindeki hikayeyi veya karakterleri anlatmak filme hakaret ve sizler için kayıp olacaktı. Bu sebeple bu yazıyı ancak bir tavsiye, görüş bildirmek için, dahası böyle bir eser hakkında bir şeyler yazmış olmak için yayımlamak en münasibi olacaktı.